Gdzie kupić materac? W Internecie czy sklepie stacjonarnym?

Testowanie materaca w salonie może wydawać się słusznym podejściem, szczególnie jeśli chcesz wrócić z nim do domu i cieszyć się odtąd wspaniałym snem. Ale czy wiesz, że większość ludzi i tak kupując materac w ten sposób robi to źle? Z drugiej strony, idąc z duchem czasu, nauczyliśmy się kupować niemal wszystko w sieci. Kupowanie materaca przez Internet również staje się popularne, a jako powód często podajemy oszczędność kosztów i dodatkowe udogodnienia. Czy dobry materac powinien być przed zakupem wypróbowany i czy w związku z tym warto inwestować dodatkowy czas wybierając się do salonu materacy? Gdzie kupić materac?

W tym artykule zestawię zakupy materacy online z zakupami w sklepach stacjonarnych. Dowiesz się, czy wybór miejsca zakupu materaca wpływa na jego jakość. Poznasz plusy i minusy obu sposobów na kupno materaca do spania oraz odkryjesz, na czym polega różnica w cenach poszczególnych modeli materacy. Podpowiem Ci też, o czym należy pamiętać wybierając materac dla siebie.

Czy dobry materac musi być drogi?

Cena to zazwyczaj pierwsze kryterium wyboru kupowanego produktu. Równocześnie patrząc na różnice w cenach materacy zapewne zastanawiasz się, skąd one wynikają. Zazwyczaj wyższa cena oznacza wyższy komfort. Jednak warto wiedzieć, że cena i jakość nie wykluczają się wzajemnie. Oznacza to, że ​​nie musisz przepłacać, myśląc, że da Ci to wyższą jakość materaca. Dlaczego niektóre materace kosztują więcej niż inne?

rodzice z córka leżą z zamkniętymi oczami na łóżku w salonie łóżek i materacy

Materace mogą być drogie, ponieważ są produktem o długiej żywotności. Wysokiej jakości materac powinien zapewniać maksymalny komfort snu nawet przez 10 lat.

Jego cena w pierwszej kolejności będzie zależała od materiałów, z których materac jest wykonany, w drugiej od tego, gdzie robisz zakupy. Zakupy materacy online nie zawsze są znacznie tańsze niż w sklepach stacjonarnych.

Gdzie kupić materac?

Największa różnica między kupowaniem materaca przez Internet a w sklepach z materacami polega na możliwości fizycznego przetestowania.

Może to zabrzmieć sprzecznie z intuicją, ale zakup materaca czy łóżka wyłącznie na podstawie możliwości poleżenia na wybranym modelu, jeszcze nie stanowi o idealnym wyborze.

W jednym z badań wykonanych przez organizację RTI zajmującą się poprawą kondycji człowieka okazało się, że ​​uczestnicy wybierali najodpowiedniejszy dla siebie materac tylko w 38% przypadków. Z czego to wynika? Z tego, że wybór, mimo że dokonany w salonie, był zapewne dokonywany pod wpływem chwili, ceny, promocji lub innych czynników, które nie spełniały kryteriów właściwego wyboru dla konkretnej osoby. Dlatego prawidłowym pytaniem powinno być nie „gdzie”, a „jak” kupić dobry materac. 

Gdzie kupić materac? Sklep online a stacjonarny punkt sprzedaży

Zakupy materacy w sklepie fizycznym mają swoje plusy. Materac można zobaczyć na własne oczy i chwilę na nim poleżeć, aby go przetestować. Jeśli wybrany model jest dostępny od ręki, możesz również zabrać materac do domu tego samego dnia (o ile zmieścisz go w samochodzie).

Czynnik dotyku to pozytywna strona zakupów materacy w sklepie fizycznym. Kupujemy przecież zmysłami. Kładąc się na materacu, od razu wyobrażasz sobie, jak fantastycznie będzie móc odpocząć na nim po całym dniu pracy i obudzić się nad ranem wypoczęta i gotowa na kolejny dzień.

Możliwość spacerowania wśród wielu materacy dostępnych w sklepie i leżenia na każdym z nich jest dużym plusem przy zakupie materaca. Pamiętaj jednak, że leżenie na materacu przez kilka minut nie jest tym samym co spanie na nim przez kilka nocy.

Przy zakupie materaca weź pod uwagę nie tylko pierwsze wrażenie, ale też szereg rzeczy, które wpływają na dobry sen: twardość, materiał, z jakiego materac jest wykonany, wysokość, możliwości łagodzenia Twoim dolegliwości takich jak problemy z kręgosłupem, bólami głowy. 

Zacznij od zredukowania wyboru do kluczowych czynników, które są dla Ciebie ważne. 

Rodzice z córką oglądają łóżko w sklepie z łóżkami

Im więcej wiesz i jesteś lepiej poinformowana, tym lepsze decyzje podejmujesz. Zastanów się, czy wizyta w sklepie stacjonarnym jest w stanie dostarczyć Ci więcej informacji, aby podjąć ostateczną decyzję.

Przeczytaj także Łóżko i materac dla osoby z nadwagą – 7 ważnych zasad

Pomoc w sprzedaży

Sprzedawcy z salonów z materacami posiadają mnóstwo informacji, które pomogą zdefiniować najlepszy dla Ciebie wybór. Zazwyczaj wynika to z tego, że wskazują na jakie rzeczy należy zwracać uwagę przy wyborze miejsca do spania. Taka porada powinna zacząć się od wysłuchania Twoich preferencji oraz problemów związanych ze spaniem. Poproś doradcę o podanie przydatnych informacji, które pomogą Ci porównywać produkty – materiały, gęstość pianki itp.

Mów o tym, czego szukasz i jaki efekt chcesz uzyskać – to pozwoli zawęzić wybór do materaca, który jest w stanie sprostać wszystkim Twoim wymaganiom.

Plusy i minusy kupna materaca w internecie

Jedną z podstawowych wad zakupów online jest brak sprzedawcy, który mógłby odpowiedzieć na Twoje pytania.

Część stron internetowych wychodzi naprzeciw tym potrzebom oferując czat na żywo z prawdziwą osobą, automatem, a także dostępność telefonu w godzinach pracy. 

Gdzie można kupić materac do łóżka – sklep stacjonarny

Eksperci zalecają spędzenie przynajmniej 20 minut w salonie leżąc na wybranym materacu, aby zobaczyć, jak pasuje do Twoich preferencji snu i osobistego komfortu. Jeśli planujesz przetestować więcej niż trzy modele, lepiej przygotuj się na spędzenie w sklepie z materacami około godziny. Zakupy, pośpiech lub brak wystarczającej ilości informacji mogą zniechęcać i prowadzić do dokonania złego wyboru. Pośpiech powoduje, że większość konsumentów zakłada spędzenie nie więcej niż 20 minut na wyborze łóżka w sklepie. 

para ogląda różne modele łóżek w sklepie

Niezależnie od tego, czy lubisz, aby ktoś Ci pomógł w decyzji, czy sama wolisz się doedukować, w kontakcie z żywym sprzedawcą masz okazję zadawać pytania. 

Gdzie kupić materac do spania? Sklep internetowy

Część klientów uważa zakupy online za bardziej wygodne. Inni wolą interakcje sprzedażowe w sklepach. Rzeczywiście, online przeglądasz produkty wygodnie o każdej porze dnia. Nie musisz rezerwować czasu na jeżdżenie od sklepu do sklepu, a strony internetowe są dostępne z dowolnego miejsca. Kupujesz w zaciszu własnego domu, w piżamie. 

Jedną z największych zalet zakupów materacy online może się wydawać przystępna cena. Taka możliwość dotyczy jednak przede wszystkim wyrobów typu no name, czyli materacy bez marki. Niestety czasami nie łatwo jest stwierdzić, czy nawet te mniejsze pieniądze, które wydajesz, są tego warte.

Warto wiedzieć, że marki zajmujące się produkcją materacy starają się, aby ich ceny były utrzymywane na tym samym poziomie przez wszystkich dystrybutorów. 

Gdzie kupić materac do sypialni?

Niestety żaden magiczny wybór nie jest idealny dla każdego. Materac czy łóżko pozostają produktami spersonalizowanymi, wyróżniającymi się konkretnymi cechami jak rodzajem, twardością, dodatkowymi cechami i materiałami preferowanymi przez różne osoby. 

Młoda kobieta przytula się do materaca leżącego na łóżku

Pod koniec zakupów zadaj sobie następujące pytanie: Czy sprzedawca pomógł Ci znaleźć materac, który wydaje się naprawdę najlepszy dla Twoich potrzeb, i czy dostarczył szczegółowych, kompletnych informacji, które umożliwiły Ci porównywanie opcji?

Zawężenie wyborów staje się łatwiejsze dzięki kilku prostym wskazówkom

  1. Zastanów się, co jest nie tak z Twoim obecnym materacem (jest zużyty, przestał być wygodny, jest za twardy, nie potrafisz już go doczyścić?). Następnie zastanów się, co w nim lubisz, a czego nie. Jeśli szczególnie dobrze śpisz w hotelu lub domu przyjaciela, być może ten typ, marka lub poziom twardości stanowią dobry punkt wyjścia.
  2. Zapoznaj się ze specyfikacjami i porównywaniem typów materacy, które masz na oku. Na przykład, dowiedz się, co oznacza gęstość pianki z pamięcią lub jak liczba sprężyn wewnętrznych wpływa na giętkość czy twardość materaca i jak to się ma do Twoich wymagań. Te wstępne informacje pozwolą szybciej wybrać materac. Rybnik zyskał nowy salon z materacami, w którym zweryfikujesz to, co już wiesz i na pewno wybierzesz model materaca najlepszy dla siebie.
  3. Warto przyjrzeć się niektórym internetowym recenzjom materacy i opiniom kupujących.
  4. Zawsze dokładnie przyjrzyj się materacom czy łóżkom, nie kupuj pod wpływem impulsu, zdenerwowania czy zniecierpliwienia. Materac to wybór na 10 lat. Zadawaj pytania i uważaj na marki, które nie dają informacji o swoich produktach.

Przeczytaj także Materac dla seniora – jaki wybrać i dlaczego?

Skąd różnice w cenie materacy?

Dlaczego materace kosztują tyle? – to jedno z najczęściej wypowiadanych zdań przez odwiedzających salon materacy. Biorąc pod uwagę, ile czasu spędzasz w łóżku (ponad 30% Twojego życia), to wybór tego właściwego materaca nie powinien zależeć od ceny. Co więcej,

wysokiej jakości materac zapewni poziom komfortu snu, który może poprawić Twoje zdrowie fizyczne i samopoczucie.

przekrój przez warstwy materaca do spania

W tej branży również sprawdza się znane handlowe powiedzenie „dostajesz to, za co płacisz”. I rzeczywiście w większości przypadków się to sprawdza. Jednak nie oznacza to, że musisz wydawać kilkanaście, czy kilkadziesiąt tysięcy złotych na materac, z którego będziesz naprawdę zadowolona. Część producentów materacy wypuszcza na rynek produkty mieszczące się w różnych klasach – od produktów typu premium do wersji ekonomiczniejszych. Są to materace projektowane i produkowane w wyniku wieloletnich badań i rozwoju formuł, ale nadal mieszczące się w klasyfikacji dobrych materacy.

Do produkcji dobrych materacy wykorzystywane są materiały najwyższej jakości. O cenie materaca decyduje ilość i rodzaj tych materiałów.

W przypadku materacy w naszym sklepie, rozpiętość cen może wyglądać tak:

  • tańsze modele sprężynowe mogą mieć 250 sprężyn na m2 i 1 cm pianki,
  • modele nieco droższe z tą samą liczbą sprężyn mogą być już wyposażone w pianki termoelastyczne lub np. piankę żelującą chłodzącą latem
  • materace wyższe (o wysokości 22 cm) to w większości modele złożone z 2 pianek
  • modele droższe mogą mieć 3- 5 rodzajów pianek i wysokość nawet 26 cm.
mężczyzna mierzy wysokość materaca miarą

Zasada jest całkiem prosta: jeśli chcemy lepszy i wyższy materac, wiąże się z tym wyższa cena.   

Piankowy czy sprężynowy? – który rodzaj materaca wybrać

To zależy. Głównie od kupującego. W naszej ofercie mamy materace piankowe, lateksowe i sprężynowe i wszystkie są z wysokiej klasy materiałów. Mogą być miękkie, średnie i twarde. Część z nich posiada kilka, a nawet kilkanaście stref twardości. To, czy materac jest piankowy czy sprężynowy nie przesądza o tym, że jest lepszy lub gorszy. Z naszego doświadczenia wynika, że części klientów nie odpowiada sprężystość materacy sprężynowych. To znaczy kładą się na materac średniej twardości i mówią to zdecydowanie zbyt miękki materac. 

Gdy mąż chce twardy materac, a żona miękki…

Najczęściej mąż idzie na kompromis i mówi, „mi to obojętnie, niech żona wybierze”. To wygodna opcja, ale jest inne rozwiązanie. Zamiast jednego materaca, można kupić dwa różne, każdy dobrany idealnie do preferencji właściciela. Tutaj najważniejsze jest, aby dobrać materace o tej samej wysokości i w naszym salonie jest to możliwe. 

sprzedawczyni w sklepie z materacami pokazuje parze przekrój materaca

Materace – najczęstsze pytania i odpowiedzi

„Czy pianka z pamięcią może powodować problemy z plecami?”

Materac piankowy z pamięcią kształtu może być niewygodny, a nawet powodować poranny ból pleców, jeśli ma dla Ciebie niewłaściwą twardość. Każdy z nas ma inny styl spania i odpowiedni dla siebie zakres twardości. Na przykład osoby śpiące na boku potrzebują bardziej miękkiego materaca niż śpiące na plecach.

Jeśli śpisz na zupełnie nowym materacu piankowym z pamięcią kształtu, nie jest niczym niezwykłym, że budzisz się z bólami, gdy Twoje ciało się dostosowuje. Po kilku dniach lub tygodniach powinnaś budzić się bez bólu. 

„Kupiliśmy materac w Internecie, ale nam nie odpowiada i przyszliśmy kupić nowy”

To dosyć częsty przypadek. Zdarzają się klienci, którzy chcą kupić szybko i tanio. To nic dziwnego przy tym tempie i kosztach życia. Ważne jest jednak znaleźć nieco czasu, aby przyjść do jednego z naszych salonów w Wodzisławiu lub Rybniku i położyć się na kilku materacach. Na pewno ułatwi to wybór tegoi odpowiedniego.

kobieca dłoń sprawdza miękkość materaca

Jaka jest trwałość materaca?

Trwałość materacy jest różna. Materac z naturalnego lateksu może spełniać swoje funkcje przez ponad 15 lat. Wysokiej jakości materac piankowy z pamięcią kształtu zazwyczaj zapewnia komfortowy sen przez ponad 10 lat. Materace niższe, wykonane z cieńszych materiałów, mają niższą przewidywaną długość życia, zwykle trwającą od 5 do 6 lat.

Podsumowanie

Materac to nieodzowny przedmiot codziennego użytku, jak szczoteczka do zębów czy samochód. Jego trwałość jest ważnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę.

Twój komfort snu ma wpływ na Twoje codzienne życie. Trudno jest właściwie funkcjonować po złym śnie w nocy. Dlatego wysokiej jakości, dopasowany, zmniejszający nacisk materac może poprawić Twój sen i jakość życia.

Kupowanie materaca przez Internet oraz w sklepie stacjonarnym ma zarówno zalety i wady. Gdy zależy nam na czasie, skłaniamy się do korzystania z opcji sklepu internetowego. Jednak w tym wypadku musimy zawierzyć temu co widzimy na ekranie. Wybierając materac w sklepie stacjonarnym, masz możliwość dotknięcia i chociaż częściowego przetestowania modelu. Oczywiście najlepszym sprawdzianem dla nowego materaca jest kilka nocy spędzonych w jego towarzystwie. Dlatego, aby jak najlepiej wybrać ten jedyny, należy dokładnie określić swoje upodobania i potrzeby, nie wyłączając dolegliwości, chorób, czy sposobu spania. Wybór pomoże Ci zawęzić doradca w salonie, w którym możesz kupić materac. Rybnik właśnie wita na swojej mapie takie miejsce, w którym wybierzesz swój komfort snu.

Przeczytaj także Jak zapewnić dobry sen? 9 ważnych strategii

No to stacjonarnie czy w Internecie?

Mamy salon stacjonarny i sklep internetowy. Już wkrótce otworzymy nowy salon materacy w Rybniku. Na pewno warto odwiedzić nasz salon i wybrać najlepszy materac dla siebie. Jeśli wybór rozgrywa się między 2 materacami, klienci mogą przemyśleć decyzję i kupić wybrany model w naszym sklepie internetowym, szczególnie, że dostawa jest bezpłatna.

Wśród naszych klientów są fani fabryki materacy Janpol – firmy z 30-letnim doświadczeniem w  branży. Mają zaufanie do marki i dzwonią do nas z chęcią zakupu dokładnie takiego samego materaca, jaki kupili kilka, kilkanaście lat temu. W takim przypadku zakup w sklepie internetowym to doskonała opcja.

otwarcie nowego salonu łóżek i materacy w Rybniku

Jeśli chcesz wybrać swój idealny materac i skorzystać z doradztwa, salon materacy Rybnik będzie świetnym miejscem. Sklep stacjonarny Jan Materac, gdzie znajdziesz swój materac dla wyczekiwanego nocnego odpoczynku.

Podobał Ci się wpis? Podziel się:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest