ból pleców po nocy

Ból pleców po nocy – skąd się bierze?

Czy kiedykolwiek wstając rano doświadczyłeś niespodziewanego przeszywającego bólu w dolnej części pleców? Wiedz, że nie jesteś sam. Ból pleców po nocy, czy inaczej poranny ból pleców jest powszechny. Często jest odczuwalny z samego rana, szczególnie po zmianie pozycji od leżenia do stania.

Ból odcinka lędźwiowego, ból między łopatkami lub kręgosłupa szyjnego jest zwykle wynikiem sztywności spowodowanej długimi okresami odpoczynku lub zmniejszonego przepływu krwi po spaniu. Po poruszaniu się objawy zwykle ustępują.

Chociaż poranny ból pleców może być okresowy, niektórzy ludzie doświadczają go częściej niż inni. Ten uporczywy ból może być spowodowany wieloma problemami, w tym:

Ból pleców po nocy może skutecznie uprzykrzyć dzień
Ból pleców po nocy może skutecznie uprzykrzyć dzień…
  • naprężeniami w obrębie mięśni
  • złą postawą 
  • złą pozycją snu
  • jakimś schorzeniem kręgosłupa

Ból pleców po nocy a pozycja spania

Jeśli codziennie rano odczuwasz ból pleców po nocy, przyczyną może być Twoja pozycja podczas snu. Zła pozycja spania może wywierać nacisk na kręgosłup, powodując spłaszczenie jego naturalnej krzywizny. Może również powodować obciążenie pleców i nacisk na stawy, a w efekcie stan zapalny jak np. rwa kulszowa. Jeśli często śpisz na brzuchu, możesz częściej odczuwać ból kręgosłupa lędźwiowego.

ból pleców po nocy może być wynikiem złej pozycji
Zwróć uwagę na to w jakiej pozycji śpisz, budzisz się

Jeśli męczy Cię ból pleców po nocy, zastanów się nad zmianą pozycji spania

Lekarze zalecają spanie na boku lub na plecach z poduszką pod kolanami. Jeśli spanie na brzuchu jest dla Ciebie jedyną wygodną pozycją, umieść poduszkę pod miednicą lub podbrzuszem, aby uzyskać wsparcie. Pomaga to odciążyć plecy i zniwelować ból pleców po nocy.

Spanie na niewłaściwym materacu może powodować lub nasilać ból w dole pleców czy ból kręgosłupa piersiowego. Co więcej, brak podparcia materaca wzmacnia złą postawę podczas snu, napina mięśnie i nie pomaga w utrzymaniu kręgosłupa w linii, co przyczynia się do bólu krzyża.

Komfort snu traci się również wtedy, gdy materac nie odpowiada indywidualnym preferencjom.

Materac, który zapewnia zarówno wygodę, jak i podparcie pleców, pomaga zmniejszyć ból krzyża,

pozwalając strukturom kręgosłupa naprawdę odpocząć i zregenerować się w nocy.

ból pleców po nocy wymaga analizy
Czasami niewielkie zmiany w rutynie snu wystarczą, aby znów się wysypiać

Przy ogromnej różnorodności materacy dostępnych na rynku wybór tego odpowiedniego może być trudny. Coś za coś: warto poświęcić na to nieco energii aby budzić się z większą energią. Poranny ból kręgosłupa może wysysać siły potrzebne na cały dzień.

Czy materac może powodować ból pleców? 

Tak, zły może. Właściwie dobrany materac odgrywa dużą rolę w poprawie jakości snu i kontrolowaniu tego, jak czujemy się każdego ranka po przebudzeniu. Dobry materac powinien zapewniać wsparcie dla naturalnych krzywizn i ułożenia kręgosłupa. Ciągłe spanie na niewłaściwym materacu może spowodować utratę naturalnego ułożenia kręgosłupa i być powodem napięcia mięśni, powodujących ból pleców.

Ponadto

materac podtrzymujący plecy może pomóc kręgosłupowi utrzymać neutralną pozycję i zapobiec m.in. problemom takim jak ból pleców między łopatkami.

Ludzie, którzy nie przykładają wagi do wyboru odpowiedniej powierzchni do snu zgodnego ze swoimi nawykami dotyczącymi spania, budową, problemami, czy wagą są bardziej narażeni na rozwój nie tylko przewlekłego bólu pleców, ale także sztywności karku i bólów ramion.

różne wypełnienia materacy są podyktowane różnymi potrzebami klientów
Materac powinien być dostosowany do Twoich preferencji i ewentualnych problemów z kręgosłupem czy stawami

Ból w dole pleców jest główną przyczyną braku pełnej sprawności u ludzi na całym świecie. Dokładna przyczyna bólu pleców jest trudna do zdiagnozowania w przypadku, gdy nie jest on wynikiem kontuzji takiej jak naciągnięcie mięśnia lub ścięgna. Jak więc stwierdzić, czy Twoje łóżko powoduje ból pleców? Jak mieć pewność, że to Twój materac jest głównym winowajcą Twoich problemów z plecami?

Oto na co musisz zwrócić uwagę jeśli chodzi o materac, aby wiedzieć, czy jest to jedyny powód bólu pleców:

Czy obserwujesz u siebie:

1. Twoje poranki zaczynają się od bólu

Jeśli codziennie rano po przebudzeniu narzekasz na ból pleców, prawdopodobnie winowajcą jest materac i pozycja spania. Stary materac lub materac, który jest dla Ciebie zbyt miękki, może powodować niepożądane obciążenie kręgosłupa, powodując poranne bóle pleców.

2. Ciągle budzisz się w nocy

Wszelkie zaburzenia snu można bezpośrednio powiązać ze środowiskiem snu. Materac jest tutaj absolutną podstawą i odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu nieprzerwanego snu.

Przeczytaj także Jak zapewnić dobry sen? 9 ważnych strategii

3. Zawsze jesteś zmęczony

Zły materac może mieć bezpośredni wpływ na samopoczucie nie tylko po przebudzeniu, ale i w ciągu całego dnia.

Jeśli jesteś zmęczony i masz problemy z plecami, powinieneś najpierw przyjrzeć się swojemu materacowi.

czy po przebudzeniu jesteś zmęczony?
Jeśli tuż po przebudzeniu czujesz się zmęczony, prawdopodobnie masz zły materac

4. Rzucasz się i kręcisz całą noc

Niewygodny materac może być główną przyczyną niespokojnego snu. Ciągłe ruszanie się i obracanie może być spowodowane brakiem możliwości znalezienia wygodnej pozycji do spania. A to może przyczynić się do bólu pleców.

5. Dobry sen wydaje się nierealnym marzeniem

Dobry materac to synonim dobrej jakości snu. Jeśli nie czujesz się dobrze wypoczęty na swoim obecnym materacu, może to oznaczać, że nie jest odpowiedni dla Ciebie. Być może kupiłeś go pod wpływem chwili (ach te promocje…) lub za namową zbyt pochłoniętego chęcią sprzedaży sprzedawcy – jednym słowem, może to nie była Twoja decyzja. Tyle, że to Ty teraz cierpisz na poranne bóle pleców.

A teraz przyjrzyj się materacowi. Czy zauważasz, że:

1. Zapadasz się w materacu

Poczucie przytulności i miękkości jest bardzo przyjemne, ale nie jeśli chodzi o materac. Jeśli czujesz, że zapadasz się w materac, a kręgosłup nie jest w stanie utrzymać neutralnej pozycji, może to być przyczyną problemów z plecami.

ból pleców po nocy - za miękki materac
Za miękki materac może powodować ciągłe problemy z kręgosłupem

2. Twój materac jest obwisły i nierówny

Spanie na starym i nierównym materacu z dużym prawdopodobieństwem powoduje przewlekły ból pleców. Zwróć uwagę na widoczne zwisy i zapadanie się, szczególnie na środku materaca, ponieważ jest to bardzo szkodliwe dla zdrowia kręgosłupa.

3. Twój materac jest albo za miękki, albo za twardy

Materac, który jest dla Ciebie zbyt miękki, może powodować bóle kręgosłupa wkrótce po zakupie. Z kolei zbyt twardy materac powoduje ucisk na stawy.

Jeśli Twój kręgosłup jest szczególnie wymagający, bo np. cierpisz na problemy z nim związane, zainteresuj się kupnem materaca ortopedycznego. Większość ekspertów od snu zaleca wybór właśnie takiej powierzchni do spania (o średniej twardości), aby zwalczyć ten problem.

4. Twój materac jest nowy

Nasze ciało często potrzebuje trochę czasu, aby przystosować się do nowej powierzchni snu (szczególnie jeśli do tej pory go nie rozpieszczałeś).

Jeśli odczuwasz dyskomfort pleców po zmianie materaca na nowy, prawdopodobieństwo, że nowy materac spowoduje ból w dolnej części pleców, jest wysokie.

Musisz tylko dać swojemu ciału trochę czasu na przystosowanie się do tego.

Może Cię zainteresować Dobry sen – sekretny składnik kuracji

5. Twój materac jest stary

Eksperci od snu zdecydowanie zalecają zmianę materaca co 7-8 lat.

Powodem jest amortyzacja. Nie tylko to, nawet nasza waga ciała, nawyki dotyczące snu i gęstość kości zmieniają się z czasem. Wszystko to wymaga regularnej wymiany materaca na nowy, taki, który ma optymalną twardość i podparcie dopasowane do Twoich aktualnych preferencji..

Jeśli chcesz zmienić materac z powodu problemów z bólem pleców, zdecydowanie zalecam skorzystanie z któregoś z materacy podtrzymujących plecy. Takie

materace ortopedyczne, zostały zaprojektowane z myślą o zróżnicowanym podparciu, jakiego potrzebuje Twoje ciało podczas snu

i jest najlepszym rozwiązaniem jeśli Twoim problemem jest ból pleców po nocy czy przewlekłe problemy z krzyżem (jak np. ból kręgosłupa między łopatkami). Materace ortopedyczne nie są tak łatwo podatne na zwiotczenie i są w stanie dostosować się do pozycji, aby zapewnić spokojny sen. 

dobierz właściwy materac, a ból pleców po nocy nie będzie Ci straszny

Materace oznaczone jako ortopedyczne, zostały przetestowane i są polecane przez ekspertów medycznych. 

Nie wiesz jaki materac wybrać dla siebie? Podaj mi swoje preferencje i oczekiwania, a w zamian otrzymasz dopasowaną propozycję materaca. Dzięki temu nareszcie będziesz smacznie spał a rano budził się wypoczęty.

Gdy już wybierzesz odpowiedni materac dla siebie, zainwestuj w poduszkę ortopedyczną, aby jeszcze bardziej podnieść jakość snu. Poranny ból kręgosłupa odejdzie w zapomnienie. 

Udanego nocnego wypoczynku,

Twój Jan Materac

Podobał Ci się wpis? Podziel się:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest