dobry sen sekretny składnik kuracji

Dobry sen – sekretny składnik kuracji

Dobry sen może poprawić nastrój, pomóc zachować czujność i poprawić pamięć. Pewnie nie raz, gdy byłeś chory, babcia zaganiała Cię do łóżka tłumacząc przy tym, jak ważny dla powrotu do zdrowia jest odpoczynek. Ludzie często nie biorą pod uwagę znaczenia snu jako części procesu regeneracji. Bardzo ważnej części, ponieważ jak się okazuje, dobry sen jest ważniejszy w procesie zdrowienia niż na przykład dobre odżywianie.

Nie ma znaczenia czy jesteś zawodowym sportowcem, osobą w miarę aktywną, czy Twoja aktywność ogranicza się do podróżowania samochodem do pracy. Sen odgrywa kluczową rolę w każdej regeneracji – przy nadwyrężeniu mięśni, urazach kości, czy chorobie, jest kluczem do przywrócenia ciała do formy.

Niestety, nie wynaleziono jeszcze pigułki na sen. Ten niezastąpiony naturalny lek jest darmowy i może dlatego niedoceniany.

Jeśli chcesz poprawić swoją wydolność treningową, zmniejszyć ryzyko kontuzji, uporczywy ból, szybciej zregenerować się, wzmocnić układ odpornościowy, mieć więcej energii i lepiej funkcjonować, postaw na dobry sen.

Dobry sen – systematyczna praca nad regeneracją

Mało prawdopodobne, aby jedna zarwana noc miała negatywny wpływ na zdolność gojenia się czy wychodzenia z kontuzji. Ale problemy mogą się zacząć, gdy zarywasz kilka nocy z rzędu lub gdy staje się to Twoją rutyną. Mimo, że ilość potrzebnego snu różni się w zależności od osoby, u dorosłych zwykle waha się pomiędzy 7 a 9 godzin.

Mięśnie i tkanki regenerują się i odmładzają podczas snu. Dlatego jeśli nie odpoczywasz wystarczającą ilość czasu każdej nocy, Twojemu organizmowi trudniej będzie odzyskać siły po chorobie czy kontuzji. Jeśli naprawdę chcesz wyzdrowieć, musisz dać swojemu ciału czas na wyzdrowienie.

dobry sen zapewnia regenerację
Jeśli nie odpoczywasz wystarczającą ilość czasu każdej nocy, trudniej się regenerujesz

Dobry sen jest towarem deficytowym osób cierpiących na depresję. Choroba ta najczęściej wiąże się z zaburzeniami snu takimi jak bezsenność, nadmierna senność i bezdech. Prawidłowy sen jest jednym z elementów terapii przy zaburzeniach snu w depresji.

Stres i regeneracja

Stres, czy to związany z relacjami, nauką, czy stres fizyczny zmniejsza zdolność organizmu do regeneracji. Każde dwie godziny stresu wymagają godziny snu, aby się zregenerować. 

Odpoczynek po operacji

jest niezbędny, aby zapewnić nie tylko szybki, ale i bezpieczny powrót do zdrowia. Zbytnie forsowanie się po zabiegu może spowodować długotrwałe komplikacje fizyczne. Poniżej znajdziesz kilka powodów, dla których odpoczynek po operacji jest tak ważny.

Dobry sen – naturalny lek

Lekarze podkreślają, jak ważny jest odpoczynek po operacji, ponieważ podczas snu organizm regeneruje się najlepiej. Ważne jest, abyś mógł się zdrzemnąć, kiedy tylko poczujesz taką potrzebę. Kiedy Twoje ciało i umysł odczuwają zmęczenie, jest to sygnał, że Twój organizm ma regeneracyjną pracę do wykonania.

Powrót do normalnego życia

Jeśli jesteś po operacji, na pewno odczuwasz niemały stres. Być może nawet, co wcale nierzadkie, zmagasz się z problemami emocjonalnymi, które ciągną się tygodniami lub miesiącami. Odpoczynek po operacji ma zapewnić powrót do komfortu psychicznego, a to może oznaczać, że musisz na nowo odkryć w sobie pierwiastek leniuszka i przypomnieć sobie co to znaczy dobry sen.

Skutki uboczne leków

Po zabiegu chirurgicznym możesz odczuwać ból, a zażywane leki mogą wpływać na zdolności motoryczne oraz jasność emocjonalną i umysłową. Codzienne funkcjonowanie może być więc utrudnione. Dlatego ważne jest, aby zostać w domu i przeznaczyć ten czas na dochodzenie do formy.

Dlaczego dobry sen jest tak ważny dla prawidłowego powrotu do zdrowia

dobry sen pozwoli szybciej dojść do formy
Po zabiegu zostań w domu i wykorzystaj ten czas na regenerację

Przepływ krwi

Gdy zapadasz w głębsze fazy snu, Twoje mięśnie odczuwają wzrost przepływu krwi, który dostarcza tlen i składniki odżywcze. Są one ważne w naprawianiu mięśni oraz regenerowaniu komórek.

Hormony

W fazie głębokiego snu, znanej jako sen nie-REM, przysadka mózgowa uwalnia hormony wzrostu, które stymulują naprawę i wzrost mięśni. Kiedy organizm nie odpoczywa, wydzielanie hormonu wzrostu spada i regeneracja może być trudniejsza.

Podczas snu uwalnia się również prolaktyna, hormon który pomaga kontrolować stany zapalne. Jeśli nie śpisz wystarczająco dużo, istnieje większe prawdopodobieństwo wystąpienia stanu zapalnego w organizmie. Może to utrudnić powrót do zdrowia, a jednocześnie narazić Cię na ryzyko dalszych urazów.

Czy ważne jest gdzie i jak śpisz?

dobry sen kluczem do unikania stanów zapalnych
Wysypiając się zmniejszasz ryzyko występowania w organizmie stanów zapalnych

Dobry sen zależny jest od tego, jak i gdzie śpisz. Kluczowe są tu dwie kwestie:

  1. Spanie w pozycji, która nie pogarsza obrażeń
  2. Spanie na materacu sprzyjającym komfortowemu wypoczynkowi i regeneracji (pomyśl o swoim materacu jako narzędziu zapewniającym dobry sen).

Warto wypróbować różne sposoby na polepszenie jakości snu. Zajrzyj po więcej informacji do tego artykułu.

Aby określić idealną pozycję do spania, nie bój się zasięgnąć porady lekarza w oparciu o Twoją diagnozę. Jeśli będziesz się upierał, aby spać w ulubionej pozycji, mimo że nie jest ona wskazana, powrót do zdrowia po kontuzji zajmie znacznie więcej czasu.

Jeśli chodzi o materac, będziesz potrzebować czegoś, co zapewnia zarówno komfort, jak i podparcie. Materac powinien też równomiernie rozprowadzać ciężar, aby nie drażnić punktów nacisku ani nie zapadać się zbyt głęboko. Jeśli budzisz się odczuwając większy ból niż przed położeniem się, problemem najprawdopodobniej jest materac. 

Podsumowanie

Personel medyczny nie bez powodu przepisuje dobry sen jako jeden ze środków na powrót do zdrowia. W czasie snu nasz organizm się regeneruje. Nie tylko mózg przechodzi w tryb odpoczynku, regenerują się kości, mięśnie, a ciało ma szansę stoczyć wygraną walkę z infekcjami. Bez względu na to, czy dochodzisz do siebie po kontuzji, chorobie, czy po prostu pracujesz nad utrzymaniem dobrego samopoczucia, sen jest ważną inwestycją w dobry stan zdrowia. Usprawnianie przepływu krwi, uwalnianie prolaktyny – hormonu kontrolującego zapalenia w organizmie, to tylko niektóre z korzyści leczniczych właściwości snu. Jeśli chcesz wykorzystać swoją naturalną zdolność do regeneracji, zadbaj o to, by Twój sen był maksymalnie odprężający.

Wyśpij się dobrze!

Twój Jan Materac

Podobał Ci się wpis? Podziel się:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest