sypialnia alergika

Sypialnia alergika – 5 ważnych kwestii

Co jest mniejsze od ziarnka piasku, mieszka w Twoim domu i jest przyczyną 70% alergii układu oddechowego? To roztocz kurzu domowego, mikroskopijny szkodnik, którego gości każda sypialnia alergika.

Może wpływać na komfort życia oraz snu. Dlaczego snu? Dlatego, że sypialnia jest jednym z najczęściej używanych pomieszczeń w domu – spędzasz w niej około 6-8 godzin na dobę. Poza tym nigdzie indziej nie ma takiego nagromadzenia różnego rodzaju materiałów, poszyć i koców niż tutaj.

Niestety, przytulne i uważane za najbezpieczniejsze miejsce w domu jest najczęściej prawdziwym roztoczowym centrum dowodzenia.

sypialnia alergika może być nieprzyjemnym miejscem
Alergia na roztocza może skutecznie uprzykrzyć życie

Roztocza uwielbiają zagrzebywać się w tkaninie i ucztować na komórkach skóry…

Z tego powodu Twoje łóżko jest idealną roztoczową miejscówką. Co prawda żyjątka te nie stanowią poważnego zagrożenia dla zdrowia. Jednak ich białka (dokładnie rzecz ujmując, odchody) mogą powodować przekrwienie oczu, łzawienie, katar i inne reakcje alergiczne. 

W tym artykule dowiesz się, jak pozbyć się tych nieznośnych stworzeń z sypialni, jakie narzędzia można wykorzystać do zapobiegania namnażaniu się roztoczy kurzu i jak chronić swój dom przed roztoczami na dobre.

Co to są roztocza?

Roztocza to mikroskopijne robaki, które żywią się martwymi komórkami skóry.

Chociaż nas nie gryzą i nie są dla nas bezpośrednio szkodliwe, to ich odchody są przyczyną reakcji alergicznych. Lubią luźno tkane włókna, dzięki czemu są w stanie przeniknąć np. przez warstwę wierzchnią materaca. Żyją i umierają nie tylko w materacach, ale i w meblach tapicerowanych, pościeli, poduszkach i kołdrach, dywanach, zasłonach. Niestety to nie koniec. Wszędzie, gdzie jest tkanina, jest też możliwość występowania alergenów roztoczy kurzu, sypialnia alergika nie jest wyjątkiem.

Sypialnia alergika – właściwe środowisko snu

Miejsce, w którym śpisz może być dodatkowym wyzwalaczem objawów alergii, dlatego zwróć uwagę na następujące kwestie:

sypialnia alergika - alergia na roztocza

Co możesz zrobić?

 • Używaj osuszacza, aby usunąć nadmiar wilgoci z powietrza. Wilgotne powietrze zatrzymuje pyłki i alergeny, a także może wpływać na rozwój pleśni. Dobrze jest utrzymywać wilgotność powietrza w sypialni na poziomie nie wyższym niż 60%.
 • Utrzymuj w sypialni temperaturę 16-19°C, jeśli należysz do osób młodych i 20°C jeśli jesteś w grupie seniorów – sprzyja to zdrowemu snu i jest mniej sprzyjające dla roztoczy, które lubią wilgoć i ciepło. 
 • Sypialnia alergika powinna być wolna od zwierząt. Nawet jeśli uważasz, że nie jesteś na nie uczulona, zwierzęta są źródłem potencjalnych alergenów, które mogą pogorszyć objawy alergii.

O tym jak sen wpływa na zdrowie dowiesz się z Dobry sen – sekretny składnik kuracji

1. Wybór pościeli dla alergika i jej pielęgnacja

Twoje łóżko i pościel to najważniejsze składniki Twojego środowiska snu. Wybory jakich tu dokonujesz mogą mieć bardzo duży wpływ na nasilenie objawów alergii. 

Najlepsza pościel dla alergików i cierpiących na egzemę

Oczywiście, bez względu na to, jak bardzo dbasz o pościel, nadal możesz być narażona na alergeny lub wyzwalacze nawrotu egzemy.

Ponieważ otoczenie, w którym śpisz jest najbardziej prawdopodobnym miejscem przebywania roztoczy, ochrona pościeli jest niezbędna.

Osoby cierpiące na egzemę często odczuwają dyskomfort w kontakcie z  materiałami użytymi do produkcji pościeli, dlatego należy zachować ostrożność przy wyborze tego, co wchodzi w kontakt ze skórą. Pozwoli to co najmniej ograniczyć zaostrzenie objawów.

Możesz kupić komfortową pościel ze specjalnie wyselekcjonowanej i przetworzonej bawełny:

Jedną z ważniejszych rzeczy dla osób cierpiących na egzemę jest znalezienie przyjaznej dla skóry pościeli. Wybór materiałów będzie się różnić w zależności od osoby. Jednak ogólną zasadą jest stosowanie naturalnych, oddychających włókien, ponieważ większość materiałów syntetycznych lub mieszanek może zawierać dodatki chemiczne, które powodują kontaktowe zapalenie skóry.

Zdarza się, że przyczyną podrażnień są barwniki, więc przed zakupem sprawdzaj etykiety i instrukcje dotyczące prania (dobrze, jeżeli ​​nie trzeba pościeli prać oddzielnie z powodu zagrożenia farbowaniem). Jeśli materiał farbuje w praniu, taki barwnik będzie również miał tendencję do gromadzenia się na skórze.

Egzema (AZS) z medycznego punktu widzenia nie jest alergią, więc wybór antyalergicznej, hipoalergicznej pościeli zwykle nie jest rozwiązaniem problemu. 

Pewnie zainteresuje Cię też Jaką pościel wybrać? 5 kryteriów

Hipoalergiczne, czyli jakie?

Co tak właściwie oznacza „hipoalergiczny”? To produkt stworzony w celu pozbycia się alergenów, co z założenia ma pomóc w zmniejszeniu objawów alergii. Hipoalergiczna pościel, materac, czy koc mają na celu wyeliminowanie przyczyny problemów. Stosuje się w nich ciasno tkane tkaniny, które nie pozwalają przenikać roztoczom i pleśniom przez materiał i zagnieżdżać się w ​​fałdach, pęknięciach i szczelinach. Hipoalergiczne tkaniny są również często pozbawione syntetycznych lub chemicznych substancji, zawierają barwniki bezpieczne, które nie farbują w trakcie prania.

odchody roztoczy mogą powodować reakcję alergiczną
Atopowe zapalenie skóry może być efektem uczulenia na odchody roztoczy

Jaki materiał w sypialni dla alergika?

Naturalne włókna jak bawełna, bambus, len, jedwab to dobry wybór dla alergika. Roztocza rozwijają się w wilgotnych środowiskach, dlatego wszystko, co dobrze odprowadza wilgoć nie jest w kręgu ich zainteresowań. Wełna jako naturalny materiał wydaje się też być dobrym wyborem. Jednak unikaj jej, szczególnie jeśli masz AZS. Lanolina zawarta w wełnie jest jednym z silniejszych alergenów kontaktowych i może zwiększać ryzyko zaostrzenia zarówno alergii jak i egzemy. 

Większość kołder jest wypełniona poliestrem, który dobrze sprawdzi się w sypialni alergika, ale może być nieco problematyczny dla osób cierpiących na egzemę.

Bawełna

Jest mocna i trwała, co zapewnia dużą swobodę w pielęgnacji. Jednak do jej głównych zalet zalicza się świetną cyrkulację powietrza i zdolność do odprowadzania wilgoci. Zazwyczaj można ją prać w pralce w wodzie o dowolnej temperaturze. Chcąc pozbyć się zarazków, pleśni, czy innych organizmów, pierz bawełnianą pościel w wysokiej temperaturze (60°C-90°C).

Osoby z wrażliwą skórą będą zachwycone bawełną o splocie satynowym. Bawełna satynowa łączy wszystkie zalety zwykłej bawełny z poczuciem luksusu tworząc bardzo przyjemne, chłodne wrażenie na skórze.

naturalne materiały dobre dla alergików

Len

Len nie przyciąga kurzu i nie podrażnia, pochłania wilgoć i pozwala skórze oddychać. To bardzo dobry wybór z punktu widzenia alergii, choć może być mniej przyjemny dla osób z nadwrażliwą skórą lub atopią. Jednak od czego mamy innowacje? Na rynku można dostać pościel lnianą o specjalnej miękkiej powierzchni. Najczęściej jest to len, który poddaje się obróbce metodą stonewashed.

Len nie lubi gorącej wody, ponieważ może to prowadzić do osłabienia jego włókien, a wtedy łatwo o rozdarcia.

Jedwab

Jedwab należy do najdelikatniejszych tkanin. Dlatego bardzo dobrze sprawdzi się u osób z wrażliwą skórą. Ze względu na swą delikatność, wymaga szczególnej ostrożności podczas pielęgnacji. Nieprzestrzeganie instrukcji prania doprowadzi do osłabienia struktury jedwabiu, zmniejszy w znaczny sposób jego wytrzymałość i zniszczy teksturę. Jedwab ma bardzo ważną dla alergików funkcję – odpycha alergeny. 

Może Cię zainteresować Jakie są zalety mebli drewnianych? – 9 ważnych korzyści

2. Wybór materaca dla alergika

Jeśli zauważysz napady kichania, kaszlu lub wysypki, gdy śpisz w pokoju hotelowym, na łóżku kempingowym lub w domu przyjaciela, prawdopodobnie winny jest materac. Być może zastanawiasz się, co powoduje tę reakcję i czy rodzaj materaca naprawdę wpływa na poziom narażenia na alergen?

w sypialni alergika
Czy masz pewność, że śpisz w środowisku wolnym od alergenów?

No cóż, Twój materac (jak i każdy inny) z czasem gromadzi w sobie kurz i alergeny, które przenikają przez warstwę powierzchniową. To zupełnie normalne zjawisko związane z tym, że roztocza, pyłki i kurz otaczają nas na co dzień. Wszędzie. Problem polega na tym, że zazwyczaj wszystko, co jest wystarczająco małe, aby przejść przez materiał, może też przecisnąć się przez materac… Jeśli więc należysz do osób uczulonych na te małe stworzonka, mocno odczuwasz ich obecność w Twoim łóżku. 

Rodzaj materaca, który wybierzesz, ma wiele wspólnego z objawami alergii.

Roztocza są przyczyną najczęstszych i najgorszych do zniesienia alergii, dlatego potrzebujesz stworzyć takie miejsce do spania, w którym kurz nie będzie się gromadzić.

Wiele materacy jest obecnie wykonanych z tkanin hipoalergicznych, co oznacza, że ​​są one odpowiednio splecione, aby kurz i inne alergeny nie przedostały się do środka. Materiały używane do tworzenia hipoalergicznych materacy również ograniczają gromadzenie się w nich roztoczy.  

Materace sprężynowe

Materace, które zawierają system sprężyn wewnętrznych, na ogół nie są dobrym wyborem dla alergika, ze względu na obecność otwartych przestrzeni. Częściowo pusta konstrukcja materacy sprężynowych to sprzyjające środowisko dla roztoczy i utrudnienie  ich usuwania z materacy. Poza tym, wiele materacy sprężynowych jest wykończonych miękkim, luźno tkanym materiałem, co sprzyja gromadzeniu się roztoczy tuż przy skórze. Dlatego jeśli masz skłonność do reakcji alergicznych, raczej unikaj materacy sprężynowych (chyba że są to modele specjalnie przygotowane dla alergików).

Materace lateksowe

Na rynku dostępne są materace z lateksu naturalnego oraz syntetycznego. Lateks, szczególnie syntetyczny, nie gromadzi roztoczy i bakterii i zwykle jest wyposażony w odpowiednie nacięcia, które dodatkowo ułatwiają przepływ powietrza. 

Pianka lateksowa jest antybakteryjna i hipoalergiczna. Dlatego grzyby i bakterie nie będą w stanie przetrwać w takim środowisku.

Pokrowce na materac

pokrowiec antyalergiczny w sypialni alergika
Pokrowiec może ograniczy przenikanie alergenów do wnętrza materaca

To dodatkowa bariera pomiędzy materacem a prześcieradłem. Pokrowiec o właściwościach antyalergicznych dzięki specjalnemu splotowi i/lub obecności materiałów antybakteryjnych, gwarantuje „zamknięcie” materaca wewnątrz i izolację od alergenów. Dzięki temu pozostaje on poza zasięgiem roztoczy i pleśni, a Ty możesz cieszyć się dobrym snem bez cieknącego nosa i czerwonych oczu.

Poduszki

Alergenów pełna jest nie tylko sypialnia alergika – poduchy, poduszki i poduszeczki to przecież synonim domowej przytulności! Każdy salon wyposażony jest w miękkie poduchy! Zrób sobie przysługę i kup naturalne, hipoalergiczne pokrowce na poduszki, podobne do tych, które są dostępne dla materacy. Poduszki są jedną z bardziej ulubionych kryjówek alergenów ze względu na luźność tkanin. Wybór naturalnych włókien na pewno pomoże, zwłaszcza przy regularnym praniu.

Jak prać?

Wiesz, że spędzasz około jednej trzeciej dnia w pościeli? To teraz wyobraź sobie, że cały ten czas dzielisz łóżko z roztoczami i innymi mikro gośćmi, którzy rujnują Twoje dobre samopoczucie… To, że te małe żyjątka są niezauważalne gołym okiem powoduje, że są często ignorowane.

susz pościel na powietrzu, aby pozbyć się wilgoci
Pościel najlepiej susz na powietrzu

Tylko niektóre z nich to: 

 • zarodniki grzybów,
 • pyłek kwiatowy,
 • sierść zwierząt,
 • odchody roztoczy (tak, to niestety brzmi strasznie, ale trzeba mieć to na uwadze),
 • złuszczony naskórek (główny powód tego, że roztocza nas tak lubią).

Jak często należy prać pościel? Cotygodniowe pranie powinno być wystarczające. Są jednak okoliczności, które wymagają częstszego prania pościeli np. gdy chorujesz na astmę, czy cierpisz na choroby skóry.

Poszukaj odpowiedniego detergentu do prania, właściwego dla rodzaju materiału, z którego uszyta jest pościel. Używaj detergentów bezzapachowych i bez barwników, najlepiej przeznaczonych specjalnie dla alergików lub osób cierpiących na egzemę.

Nie zapominaj o innych akcesoriach w sypialni

Co tydzień sypialnia alergika powinna przejść gruntowne sprzątanie. Należy wyprać lub wyczyścić poszewki na poduszki, koce, ochraniacz na materac, narzuty na łóżko. Do silniejszych zabrudzeń używaj specjalistycznych sprayów czyszczących (w zależności od rodzaju materiału).

Pamiętaj o czyszczeniu materaca

Aby pozbyć się zanieczyszczeń i drobnoustrojów możesz zastosować następujące kroki:

sypialnia alergika wymaga ponadprzeciętnej czystości
Zabrudzenia usuń odpowiednim detergentem
 1. Odkurz dokładnie materac przystawką tapicerską zwracając szczególną uwagę na zagniecenia i szwy.
 2. Wyczyść punktowo materac przy pomocy odplamiacza.
 3. Posyp sodą oczyszczoną cały materac i zostaw na 10 minut.
 4. Odkurz ponownie.
sypialnia alergika i odkurzanie
Zacznij od porządnego odkurzenia materaca specjalną końcówką.

Przeczytaj też Jak zapewnić dobry sen? 9 ważnych strategii

Podsumowanie

Sypialnia alergika to kwestia szczególnie ważna. Jeśli jesteś alergikiem lub cierpisz na egzemę, zapewne już nie raz doświadczyłaś problemów nieprzespanej nocy. Dlatego podjęcie kilku kroków w celu zapewnienia bardziej przyjaznego środowiska snu może pomóc w odpoczynku, na który zasługujesz minimalizując objawy alergii.

Zwróć uwagę na rzeczy, z którymi masz bezpośredni kontakt w czasie snu:

 • materac,
 • pościel,
 • prześcieradło,
 • poduszki,
 • koce,
 • narzuty.

Kupując pościel wybieraj materiały przyjazne alergikom – bawełnę, jedwab i len. Pamiętaj, że rodzaj materaca też ma znaczenie jeśli w grę wchodzi alergia, ponieważ niektóre z nich bardziej niż inne sprzyjają powiększaniu się problemu.

Sprawdź, czy materac jest oznaczony jako antyalergiczny, zwróć szczególną uwagę na materace lateksowe – sprawdzają się najlepiej u alergików. 

hipoalergiczne płyny do prania
Przetestuj hipoalergiczne płyny do prania

Regularne pierz pościel w odpowiedniej temperaturze aby pozbyć się źródła alergii. 

Nie znalazłaś jeszcze najlepszego materaca, który zapewni Ci spokojny, zdrowy sen? Nie poddawaj się! Jeśli potrzebujesz porady eksperta na temat najlepszego rodzaju materaca dla Ciebie i Twojego stylu życia, z chęcią Ci pomożemy.

Twój

Jan Materac 

Podobał Ci się wpis? Podziel się:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest