materac dla osoby z nadwagą

Łóżko i materac dla osoby z nadwagą – 7 ważnych zasad

Waga to temat delikatny. Szczególnie, gdy jest nieco wyższa niż powinna być. Pewnie dlatego łóżko, czy materac dla osoby z nadwagą to bardzo zaniedbywane tematy, zarówno przez sprzedawców jak i użytkowników. Wysocy, niscy, przy kości, szczupli – mamy różne rozmiary i różne potrzeby. Jednak bez względu na wagę, każdy z nas zasługuje na wspaniały, regenerujący sen. W przypadku osób z nadwagą wyborowi łóżka i materaca powinno się poświęcić więcej czasu. Dlaczego to takie ważne? O tym w dzisiejszym wpisie.

Dlaczego materac dla osoby z nadwagą ma znaczenie?

Im cięższy jesteś, tym bardziej potrzebujesz materaca, który zapewni całemu Twojemu ciału odpowiednie podparcie.

Aby właściwie wypocząć, potrzebujesz materaca, który złagodzi wszelkie bóle (głównie stawów). Musi też zapewniać, że będziesz wypoczęty i poczujesz się pełen energii na kolejny dzień. 

Większość sprzedawców materacy unika zadawania klientom pytań, dotyczących wzrostu czy wagi. Rozumiem, że te informacje są delikatne i etykieta może sugerować, że omawianie ich jest nie na miejscu. Jednak jeśli chodzi o wybór miejsca do spania, nie omawianie tak ważnych rzeczy… wyrządzi Ci krzywdę. Prawdopodobnie otrzymasz wtedy produkt, który nie jest dla Ciebie odpowiedni. Będziesz niezadowolony z zakupu, z obsługi, bo będziesz budził się obolały i w złym nastroju. Chyba nie tak ma wyglądać każdy dzień?

materac dla osoby z nadwagą i bólem stawów
Właściwie dobrany materac łagodzi ból stawów spowodowany przeciążeniami

Najważniejsza kwestia: nie przyjmuj za pewnik, że wszystkie rozmiary materacy czy łóżek pasują do wszystkich osób.

Być może tego nie wiesz, ale

większość materacy jest projektowanych i testowanych z myślą o osobach o średniej wadze.

Niestety, jeśli coś jest do wszystkiego, to jest do…, po prostu nie sprawdzi się u każdego. Materac ma podtrzymywać Twój ciężar, bez względu na to, jaki on jest. Spanie na niewłaściwym materacu może negatywnie wpłynąć na postawę ciała. Jednak zanim zdamy sobie sprawę, że coś jest nie tak (zwykle następuje to wtedy, gdy już odczuwamy negatywne skutki), może być już za późno. Z przeprowadzanych badań wynika też, że osoby z nadwagą o wiele częściej miewają szczególne problemy ze snem. To kolejny powód, dla którego należy przyjrzeć się miejscu, na którym śpisz.

Czy mój materac jest odpowiedni?

Według ekspertów od snu, jeśli ważysz (lub Twoja partnerka waży) więcej niż 90 kg (lub razem ważycie więcej niż 180 kg), sprawdź, czy Twój materac jest w stanie utrzymać tę wagę.

W przypadku osób otyłych, z nadwagą lub po prostu cięższych ze względu na muskularną budowę, przy wyborze idealnego materaca należy wziąć pod uwagę kilka czynników.  Z pewnością warto przyjrzeć się porównaniom materacy i łóżek, aby zobaczyć, które byłyby lepszym wyborem.

materac dla osoby z dużą wagą
Osoby z dużą masą mięśniową również potrzebują dobranego materaca

Aby Ci pomóc, oto na co zwrócić uwagę, by wybrać najlepszy materac do Twojego typu sylwetki.

Właściwej wysokości materac

Materace są dostępne w różnych wysokościach, od 15 cm do aż 40 cm. Jednak im jesteś cięższy, tym większe jest prawdopodobieństwo, że niższy materac zapadnie się pod Tobą. Spowoduje też ucisk na przeciążone części ciała, głównie stawy, kręgosłup i kark. Inaczej mówiąc, te miejsca nie będą właściwie wspierane.

Grubszy (wyższy) materac będzie w stanie zapewnić wysoki poziom głębokiego wsparcia kompresji.

Pomoże to złagodzić każdy z punktów nacisku o dużym naprężeniu i zapewni znacznie wygodniejsze spanie. Jednocześnie zapobiegnie zapadaniu się i zwisaniu materaca.

Jeśli szukasz dobrego materaca dla osoby z nadwagą, możesz wybrać z kilku propozycji:

Materac dla osoby z nadwagą/pary – kieszeniowy XL Twin średniej twardości

Zasada jest prosta:

im cięższy jesteś, tym wyższy powinien być Twój materac.

  • Osoby ważące ponad 100 kilogramów powinny szukać materaca o wysokości co najmniej 20 centymetrów.
  • Osoby cięższe powinny zaopatrzyć się w materac o wysokości 30 cm lub więcej.

Łóżko ma znaczenie

Nie wszystkie ramy łóżka są sobie równe. Dlatego przed zakupem łóżka należy wziąć pod uwagę jego nośność, zwłaszcza jeśli śpisz z partnerem lub/i jesteś osobą o krągłych kształtach. Zbyt duży i nierównomiernie rozłożony nacisk na łóżko grozi złamaniem go lub zapadnięciem się. Może to być nie tylko krępujące, ale także niebezpieczne.

Dobrym wyborem są łóżka drewniane lub zbudowane na drewnianej ramie np. bukowej. Dębowe łóżka zdadzą egzamin jeszcze lepiej, ponieważ dąb to jeden z wytrzymalszych materiałów o wysokiej jakości. Jest wręcz stworzony do dużych obciążeń (świetnie więc nada się dla osób o wadze 130 kg i więcej).

Meble z litego drewna – łóżko dębowe

Więcej na temat tego dlaczego warto zainwestować w meble drewniane przeczytasz w artykule Jakie są zalety mebli drewnianych? – 9 ważnych korzyści

A gdyby tak połączyć trwałość z ulubioną estetyką? W takim przypadku postaw na łóżko tapicerowane na drewnianej ramie. Dzięki licznym wariantom zagłówków, nóżek i podnóżków, możesz uzyskać dokładnie to, czego chcesz. Możesz połączyć realizację potrzeby właściwego wsparcia dla Twojej wagi oraz oryginalnej estetyki. 

Łóżko tapicerowane Ottavio

Chcesz wiedzieć więcej na temat tego, jaki kolor wybrać do sypialni? Przeczytaj Jaki kolor w sypialni – 3 zaskakujące porady

Jak widzisz, użyteczność i bezpieczeństwo to jedno, ale kto powiedział, że równocześnie nie możesz realizować swojego pomysłu na piękne wnętrze?

Jeśli natomiast interesuje Cię możliwość regulowania pozycji, rozwiązanie znajdziesz w stelażach. Charakteryzują się możliwością regulacji z zachowaniem podparcia w co najmniej 3 kluczowych punktach (głowa, plecy, nogi). Stelaże są też pewnym rozwiązaniem dla osób z nadwagą, ponieważ pomagają dostosować pozycję łóżka zapewniającą komfort. Jednak zalecane są dla osób, których waga nie przekracza 110 kilogramów.

Przy zakupie stelaża zwróć też uwagę na to, że wymaga on właściwego materaca, który będzie umożliwiał korzystanie z właściwości ustawienia pozycji. 

Odpowiednie wsparcie krawędzi materaca i jego rozmiar

Odpowiednie wsparcie krawędzi materaca oznacza, że ​​jest ona nie tylko dobrze wykończona, ale przede wszystkim właściwie wzmocniona.

Dzięki temu zachowa swój kształt przez długi czas. Odpowiedni materac dla osoby z nadwagą nie będzie przemieszczał się gdy będzie obciążony, nawet jeśli będziesz siedział na jego krawędzi.

Osoby z nadwagą powinny szczególnie rozważyć znalezienie materaca z dobrym wsparciem krawędzi. Krawędź jest szczególnie wrażliwa na przeciążenia i łatwo ulega deformacji wpływając na jakość materaca.

Większość osób z nadwagą zajmuje większą przestrzeń, dlatego łóżko, a zatem i materac, powinno mieć odpowiednią długość i szerokość.

Materac dla osoby z nadwagą powinien zapewniać właściwe wsparcie

Jeśli masz nadwagę, twardość materaca jest jednym z ważniejszych elementów, które powinieneś wziąć pod uwagę. Im jesteś cięższy, tym większy nacisk Twoje ciało kładzie na materac. Powoduje to deformacje i zapadnięcia w materacach złej jakości, które nie są w stanie utrzymać ciężaru i rozłożyć go równomiernie.

Miękki materac nie utrzyma prawidłowo osoby z nadwagą, ponieważ ciało zapadnie się w nim głęboko.

Jednak nie musisz się martwić, ponieważ istnieją materace zaprojektowane tak, aby zapewnić wsparcie i stabilność osobom z nadwagą. Jeśli należysz do osób z wyższą wagą niż przeciętna, wybierz materac z warstwą sprężynową lub specjalną utwardzoną podporą. Pomoże to materacowi dostosować się do ciężaru i zniwelować dodatkowe obciążenie, jakie wywiera na niego ciało. W ten sposób znajdziesz wsparcie, którego potrzebujesz, aby złagodzić punkty nacisku i odpocząć w pełnym komforcie.

Jeśli ważysz więcej niż 100 kg, poszukaj materaca, który jest twardszy lub średnio twardy.

Rozważ oddychalność materaca

Osoby z nadwagą mają zazwyczaj większy kłopot z utrzymaniem właściwej temperatury podczas snu. Jeśli regularnie budzisz się z powodu uczucia gorąca, powinieneś poszukać oddychającego materaca. Pomoże Ci on łatwiej rozpraszać ciepło, aby zapewnić Ci uczucie przyjemnego chłodu. Niektóre materace są wykonane w technologii otwartokomórkowej, dzięki czemu materac jeszcze lepiej radzi sobie z oddychalnością.

Podsumowanie

Należy pamiętać, że osoby z nadwagą potrzebują wysokiej jakości i większego rozmiaru łóżka. Materac dla osoby z nadwagą też powinien być dostosowany do cięższych osób. Im jesteś cięższy, tym bardziej potrzebujesz materaca, który zapewni odpowiednie podparcie całemu ciału, szczególnie w najważniejszych punktach ucisku. Odpowiedni materac dla osoby z nadwagą zmniejszy bóle spowodowane przeciążeniami oraz sprawi, że po przebudzeniu będziesz czuł się wypoczęty.

Może Cię również z zainteresować Dobry sen – sekretny składnik kuracji

To, jak ciężki jesteś powinno być brane pod uwagę przy wyborze zarówno materaca jak i łóżka. Powinno bowiem odpowiadać Twoim konkretnym potrzebom – prawdopodobnie większym niż w przypadku osoby o przeciętnym ciężarze ciała. Mam nadzieję, że teraz lepiej rozumiesz, dlaczego rozmiar łóżka i materiał z którego jest wykonane mają znaczenie dla osób z nadwagą i na co powinieneś zwrócić uwagę przy wyborze materaca. 

Jeśli nadal zastanawiasz się jaki materac dla osoby z nadwagą będzie najlepszy i jakie łóżko zapewni Ci właściwe wsparcie, skontaktuj się z nami. Przywiązujemy wagę do istotnych szczegółów, które dadzą nam pewność, że otrzymasz od nas oczekiwany poziom komfortu snu.

Słodkich snów!

Jan Materac

Podobał Ci się wpis? Podziel się:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest