Czy masz problemy z zasypianiem w nocy? Wchodzisz do sypialni zmęczona, ale szybko odczuwasz powiew niechcianej energii? A może ponura atmosfera otoczenia sprawia, że mimowolnie zamiast odpoczywać zastanawiasz się nad problemami kończącego się dnia?
Jak się okazuje, nasze wybory co do wystroju sypialni mogą być źródłem problemów ze snem. Puszyste poduszki, wygodny materac, czy rolety zaciemniające mogą nie wystarczyć, aby przeciwdziałać podświadomym sygnałom, które “wysyła” źle dobrany kolor ściany.
Jaki kolor w sypialni będzie najodpowiedniejszy?
Psychologia koloru to nie mit. Kolor wpływa na nasz nastrój i poziom energii, a także na apetyt i chęć podejmowania decyzji. Kolorystyka pomieszczeń w Twoim domu jest również bezpośrednim odzwierciedleniem Twojej osobowości i mówi wiele o Tobie. Co więcej, kolor ma moc optycznej zmiany kształtu i wielkości pomieszczenia, czy mebli.
Wiedząc to wszystko, możesz w łatwy sposób zmienić nastrój jaki panuje w Twojej sypialni tak, aby sprzyjał właściwemu odpoczynkowi, a przy tym był miły dla oka. Wystarczy, że dowiesz się jaki kolor w sypialni będzie dla Ciebie najlepszy.
Jak kolory wpływają na zachowanie?
Psychologia kolorów daje do zrozumienia, że otaczające nas kolory mają różny wpływ na zachowanie i nastrój. Po części każdy jest tego świadomy, bo kojarzymy czerwony jako ostrzeżenie lub nawet atak, niebieski utożsamiamy ze spokojem.
Kolory wpływają na wiele subtelnych aspektów naszego doświadczenia: na przykład na smak jedzenia, ciepło lub zimno w pomieszczeniu, a nawet mogą zwiększyć prawdopodobieństwo dokonania zakupu pod wpływem impulsu.
Zastosowanie zasad psychologii koloru do aranżacji sypialni pozwoli Ci stworzyć idealną przestrzeń do relaksu i nocnego odpoczynku.
Przyjrzyjmy się bliżej, co kolory mogą zrobić dla pokoju.
Jaki kolor w sypialni? Kolory i ich wpływ na sen
Ogólnie rzecz biorąc, kolory podstawowe mniej sprzyjają zasypianiu niż stonowane odcienie. Specjaliści od snu zalecają również wybór matowego wykończenia niż stawiania na elementy mocno błyszczące, bo wtedy kolory wydają się bardziej miękkie.
Brytyjska sieć hoteli Travelodge zbadała, jak kolor sypialni wpływa na jakość snu. Naukowcy przeanalizowali 2000 brytyjskich sypialni, aby określić, jaki kolor w sypialni sprzyja dobremu snu, a który go utrudnia.
Kolory zakłócające sen:
1. Fioletowy
Dla wielu uosobienie luksusu, jedna wybierając go do sypialni pamiętaj, że jego inspirująca kreatywność może wywoływać żywe sny. To spowodowało, że fioletowy oceniono jako ten kolor, który zapewnia najmniej spokojny sen z wszystkich kolorów.

2. Czerwień
To uniwersalny sygnał niebezpieczeństwa. Jak dobrze spać, gdy coś nam grozi? Ten ognisty odcień może w równym stopniu inspirować uczucia namiętności, miłości i energii i jest związany ze wzrostem ciśnienia krwi. Może się więc nadawać do sypialni gorących kochanków, ale przecież i oni potrzebują czasem się zdrzemnąć…

3. Brązy
Większość ludzi zapytanych o to, jaki kolor w sypialni byłby najbezpieczniejszy odpowie: brąz. Większość z nas wybiera bardziej neutralne palety kolorów, dlatego brąz często staje się podstawą sypialni. Czy słusznie? Być może zaskoczy Cię fakt, że brąz automatycznie kojarzy się ze smutkiem (tworzy ponure uczucie), a to daje mu drugie miejsce na liście najgorszych kolorów do spania.
4. Szarości
Kolejny przykład neutralnego faworyta. Dlaczego? Szarości są ponure i przygnębiające, szczególnie jeśli używa się ich zbyt dużo. Co prawda nie chcesz, aby kolor sypialni nadmiernie pobudzał, jednak nastrój wywołany odcieniami szarości są dalekie od kojących.

5. Złoty
Złoty jest ciepły, jasny i słoneczny, jednak kojarzy się z bogactwem, co może budzić u niektórych zmartwienia finansowe. Osoby śpiące w złotych pokojach nie należą do tych, które najlepiej się wysypiają.
Zobacz także Jaką pościel wybrać? 5 kryteriów

Kolory sprzyjające snu:
Jaki kolor w sypialni będzie więc najlepszy?
1.Niebieski
Szczególnie jego zgaszone odcienie. Są kojące i sprzyjają uczuciu spokoju, co może zapobiegać koszmarom. Mówi się, że niebieski obniża też ciśnienie krwi, jednocześnie spowalniając oddychanie i tętno. Ale uważaj na pastelowy błękit – może stać się nieprzyjemnie chłodny na ścianach sypialni, w której jest mało naturalnego światła.

Jeśli szczerze nie znosisz niebieskiego, lepiej wybierz jeden z innych zalecanych odcieni.
2.Żółty
Żółty jest ciepły i kojący. W przeciwieństwie do złotego, nie kojarzy nam się z nieosiągalnymi rzeczami i na większość nas działa bardzo relaksująco. Pamiętaj jednak, aby nie decydować się na kolor podstawowy, wybierając bardziej miękkie odcienie.

3.Zieleń
Chyba wszystkim zieleń kojarzy się z komfortem i relaksem. Jeśli masz raczej tradycyjne podejście do aranżacji i nadal zastanawiasz się jaki kolor w sypialni byłby dla Ciebie najodpowiedniejszy, postaw na któryś z odcieni zielonego. Wybór odcieni jest naprawdę szeroki. Kolory takie jak mech czy oliwka to świetne opcje dla tych, którzy wolą zielony od niebieskiego. Ciekawostka: uważa się, że zielony łagodzi stres i pomaga w utrzymaniu płodności (co czyni go doskonałym wyborem do sypialni).


Zobacz także Dobry sen – sekretny składnik kuracji
4.Srebrny
Srebro ma właściwości usypiające, więc może wpłynąć na łatwiejsze zasypianie. Osoby, których sypialnie są wypełnione srebrnymi dodatkami są bardziej zmotywowane do ćwiczeń!

5.Pomarańcz
Zastanawiasz się jaki kolor w sypialni byłby najlepszy, a nie przepadasz za zielenią i niebieskim? Dobrą opcją będzie pomarańcz – w ciepłym odcieniu zapewnia uczucie przytulności i relaksu. Pomarańcza może również pomóc w trawieniu, łagodząc rozstrój żołądka i przygotowując organizm do snu.
Kolory sypialni dla dzieci
Badania wykazały, że małe dzieci (poniżej 8 roku życia) wolą ciepłe kolory od chłodnych, w przeciwieństwie do swych rodziców.
Dekorując pokoje dla niemowląt lub małych dzieci, należy wziąć pod uwagę tę różnicę przy wyborze palety kolorów.
Jednak nadal zaleca się unikanie podstawowych kolorów, które mogą nadmiernie stymulować (czerwień absolutnie odpada). Jaki kolor w sypialni malucha sprawdzi się najlepiej?
Delikatniejsze odcienie żółtego, pomarańczowego i różowego to dobry wybór, który sprawi, że Twój brzdąc poczuje się przytulnie.

Jeśli masz starsze dziecko, zapytaj je o preferencje przy wyborze kolorów do pokoju. Rozsądnie jest porozmawiać na ten temat, zadawać pytania, aby wspólnie dokonać właściwego wyboru. Do aranżacji możesz także włączyć ulubiony motyw dziecka. Motywy malowane na ścianach, nocne niebo, czy fototapeta przedstawiająca łagodną scenerię zapewnią przyjemne tło do zasypiania.
Wybór odpowiedniego odcienia dla siebie
To, jaki kolor w sypialni dominuje nie jest jednak taką oczywistą sprawą. Mimo efektów jakie mogą wywoływać poszczególne kolory, wpływ koloru na nasze samopoczucie jest kwestią indywidualną i powyższe wskazówki mogą, ale nie muszą sprawdzić się w każdym przypadku.
Badania wykazały, że na to jak ostatecznie postrzegamy kolory wpływają też kwestie takie jak płeć, wiek, kultura i osobiste doświadczenia. Nie bez znaczenia są nasze pozytywne lub negatywne skojarzenia np. przeniesione z dzieciństwa.
A jeśli nie możesz urządzać sypialni od podstaw
A co jeśli nie masz w tej chwili możliwości aby zrobić generalny remont sypialni?
Popracuj na tym co masz. Najpierw rozejrzyj się po sypialni. Czy są jakieś elementy, których nie możesz zmienić? Na przykład wykładzina dywanowa, podłoga z drewna, wykończenia lub drzwi? Jeśli tak, przyjmij to jako podstawowy kolor, do którego dobierzesz resztę. Zwróć uwagę na główny kolor. Większość podłóg z drewna ma czerwono-pomarańczowy odcień, podczas gdy jaśniejsze wersje podłogi drewniane mają odcień bladożółty lub złamanej bieli. Wprowadź te kolory do palety kolorów.

Zdecyduj które meble zostawiasz
Zdecyduj, które meble chcesz zostawić w pokoju. Jeśli planujesz wymienić jakiś mebel, wynieś go z pokoju, aby dobrze przyjrzeć się, jak reszta będzie ze sobą współgrać. To da Ci podstawę do zastanowienia się na jaki kolor (kolory) w sypialni postawić.
Jaki kolor w sypialni? – znajdź swoją paletę kolorów
Jeśli zdecydujesz się na więcej niż jeden kolor, przygotuj własną paletę kolorów. Aby dowiedzieć się jakich odcieni należy się trzymać przy wyborze kolorów farb, pościeli, elementów dekoracyjnych itp. skorzystaj na przykład z internetowego narzędzia do wyodrębniania pasujących do siebie kolorów, takiego jak Adobe Color. Przy odrobinie Twojego wkładu zbuduje on dla Ciebie paletę kolorów np. na podstawie zdjęcia aranżacji, która Ci się spodobała. Jeśli nie masz pomysłu na to jaki kolor w sypialni byłby najlepszy, skorzystaj z gotowych propozycji palet stworzonych przez projektantów. Kolejnym krokiem będzie już tylko wybranie się do mieszalni farb.

Uzupełnij całość
Dodaj pościel, narzutę, koce, poduszki i inne dowolne elementy dekoracyjne, które lubisz. Zrób zdjęcie i oceń jak dobrze wyszła przemiana.
Wybierając kolory, możesz wzmocnić efekt odpowiednim oświetleniem. Nawet najjaśniejsze kolory mogą wydawać się przytłumione w przyciemnionym pomieszczeniu i mogą robić przygnębiające wrażenie. Możesz użyć stylowe lub nowoczesne kinkiety, podświetlenie wezgłowia łóżka. Pamiętaj o sile naturalnego światła wpadającego przez okno – zapewnia jasne, równomierne oświetlenie, które wpłynie na wystrój i sprawi, że kolory będą się wyróżniać.
A poza kolorem?
Specjaliści od snu starają się przypominać ludziom, że samo pomalowanie sypialni raczej nie wyleczy bezsenności. Należy wziąć pod uwagę wiele innych czynników, takich jak zaciemnienie sypialni, hałas, czy wreszcie odpowiednio dobrany materac. Nie bez znaczenia jest też właściwe łóżko – w końcu spędzamy w nim ⅓ swojego życia!
-
Pościel Mako Satin Kaia 7549459,00 zł – 689,00 zł
-
ŁÓŻKO QUADRO DUO2767,00 zł
-
Pościel Mako Interlock Jersey Juri 6928470,00 zł
Podsumowanie
Wybór kolorów nie jest taki trudny jak się wydaje. Szczególnie jeśli znasz podstawowe informacje o poszczególnych kolorach i ich oddziaływaniu, a także swoje własne preferencje. Zastanawiając się jaki kolor w sypialni byłby dla Ciebie najlepszy zwróć uwagę na kolory polecane: niebieski, żółty, zieleń, srebrny i pomarańcz. Jednocześnie staraj się nie stosować fioletu, czerwieni, brązu, szarości i złotego.
A co z trendami? Trendy mają to do siebie, że pojawiają się i znikają, także te kolorystyczne. Ale nie przejmuj się nimi jeśli zależy Ci na tym, aby mieć wymarzoną sypialnię. Taką, w której chcesz nabierać sił do pracy czy nauki i która będzie odzwierciedlała Twój gust i osobowość. Bo w takiej sypialni będziesz czuć się najlepiej.
Zobacz także Jak zapewnić dobry sen? 9 ważnych strategii