dlaczego ciągle chce mi się spać

Dlaczego ciągle chce mi się spać? 11 najczęstszych powodów

Środek dnia, a Ty po prostu nie możesz wykrzesać z siebie grama energii… „Dlaczego ciągle chce mi się spać…?” Czy to brak snu, czy może coś innego, co sprawia, że ​​czujesz się śpiące i wykończona jak po maratonie? Większość ludzi nie uważa senności w ciągu dnia za coś wielkiego. Zwykle albo tłumaczą ją natłokiem obowiązków, stresem, czy przerwanym snem (ech, te koszmary). Jeżeli w ogóle zwracają na to jakąkolwiek uwagę. Jednak jeśli senność z niewiadomych przyczyn trwa dłużej i przeszkadza w codziennym życiu, być może nadszedł czas, aby ją zbadać.

Powodów senności może być wiele. Możliwe, że nie śpisz wystarczająco dużo z powodu popularnej przypadłości jaką jest bezdech senny. Ważne, aby znaleźć przyczynę i zająć się jej eliminacją.

W tym artykule dowiesz się jakie są przyczyny nadmiernej senności w ciągu dnia. Podam też sposoby radzenia sobie z nadmierną sennością. Dowiesz się również, czy i gdzie należy szukać wsparcia.

Oto 11 możliwych powodów tego, dlaczego ciągle chce Ci się spać:

1. Brak snu

“Dlaczego ciągle chce mi się spać?” – jak często to pytanie pojawia się w Twojej głowie? Pewnie w tym samym momencie myślisz “to brak snu”. Długie noce, nieregularne godziny kładzenia się do łóżka – wiadomo, wszystko to może mieć wpływ na Twój poziom energii w ciągu dnia. Przeciętna dorosła osoba potrzebuje od 7 do 9 godzin snu. Jeśli późno chodzisz spać, zarywasz noc narażając się na brak snu.

dlaczego ciągle chce mi się spać - chroniczne zmęczenie
Czy zapewniasz sobie odpowiednie warunki do nocnego odpoczynku?

Do najczęstszych grzechów związanych z nieodpowiednią higieną snu należą:

  • Nie poświęcanie wystarczająco dużo czasu na sen – bo nie wiesz ile snu potrzebujesz lub masz za dużo obowiązków.
  • Spanie w warunkach, które nie sprzyjają zdrowemu snu (głośno, jasno, gorąco).
  • Brak rutyny przed snem lub rutyna, która nie przygotowuje Cię do zaśnięcia (czyli Twoje ciało nie ma pojęcia, że dzień się właśnie kończy i trzeba się położyć spać).
  • Ćwiczenie krótko przed snem.
  • Późna drzemka w ciągu dnia.

Każda z tych rzeczy może sprawić, że będziesz zbyt śpiąca następnego dnia. Takie proste rzeczy jak dokonywanie lepszych wyborów dotyczących rutyny przed snem i miejsca w którym śpisz mogą zdecydowanie poprawić długość i jakość snu. 

Co robić? 

  1. Ćwicz lepsze nawyki: chodź wcześniej spać i rób wszystko, aby lepiej się wysypiać.
  2.  Śpij w ciemnym, cichym i wygodnym pokoju. 
  3. Unikaj stymulujących czynności przed snem, takich jak ćwiczenia i oglądanie telewizji (tym bardziej horrorów). 

Jeśli zmiana nawyków nie poprawia jakości snu, porozmawiaj z lekarzem o tym, co może powodować zmęczenie. Być może potrzebujesz wsparcia medycznego – diagnozy i leczenia.

Zobacz też Jak zapewnić dobry sen? 9 ważnych strategii

2. Zaburzenia snu

Zaburzenia snu bywają podstawową przyczyną zmęczenia. Jeśli poziom energii nie poprawi się po kilku dniach (nie mówiąc już o tygodniach) lub po dokonaniu odpowiednich modyfikacji stylu życia, poradź się lekarza. Być może będziesz musiała odwiedzić specjalistę od zaburzeń snu.

Bezdech senny

to częsta przyczyna długotrwałych zaburzeń snu. W jego wyniku człowiek śpiąc przestaje na chwilę oddychać. Co się wtedy dzieje? Mózg i ciało nie otrzymują wystarczającej ilości tlenu. Niedotleniony w ciągu nocy organizm będzie odczuwał zmęczenie w ciągu dnia.

dlaczego ciągle chce mi się spać - bezdech senny
Bezdech senny nie tylko nie daje się wyspać partnerowi obok

Bezdech senny to poważny problem zdrowotny. Może powodować wysokie ciśnienie krwi, słabą koncentrację i prowadzić do udaru lub zawału serca. 

3. Zespół chronicznego zmęczenia

Ten stan powoduje skrajne zmęczenie, którego sen nie jest w stanie złagodzić. Jego przyczyna jest nieznana. 

Co robić? 

Zwróć się do lekarza. Co prawda nie ma testu potwierdzającego chroniczne zmęczenie, ale lekarz na wstępie zajmie się wykluczeniem innych problemów zdrowotnych przed postawieniem ostatecznej diagnozy. Leczenie zespołu chronicznego zmęczenia polega na uczeniu się, jak żyć z ograniczeniami fizycznymi. Umiarkowane ćwiczenia mogą pomóc Ci poczuć się lepiej i zwiększyć energię.

Zobacz też Kołdra obciążeniowa – 17 niesamowitych korzyści

4. Dieta

Zastanów się, czy nie masz tendencji do pomijania posiłków. Jeśli tak jest, możliwe, że nie otrzymujesz właściwej ilości kalorii, aby utrzymać energię w ciągu dnia. Długie przerwy między posiłkami mogą powodować też spadek poziomu cukru we krwi, a tym samym zmniejszać energię. Gdy po dłużej przerwie wreszcie zasiadasz do stołu, raptownie podnosisz cukier we krwi – insulina szaleje. Takie skoki cukru są drastyczniejsze, jeśli po przerwie jesz posiłek w dużej mierze złożony z węglowodanów prostych (makaron, biały ryż, chleb pszenny). 

Co robić? 

Warto jeść zdrowe przekąski energetyzujące między posiłkami. Mogą to być banany, masło orzechowe, pełnoziarniste krakersy, batony proteinowe, orzechy czy suszone owoce.

dlaczego ciągle chce mi się spać - niedobory
Mając dużo pracy nie zapominaj o tym, że musisz jeść

5. Niedobory

Ciągłe zmęczenie może być oznaką niedoboru witamin i mikroelementów. Najczęściej w takim przypadku mówimy o niedoborach:

  • witaminy D, 
  • witaminy B12, 
  • żelaza, 
  • magnezu 
  • potasu. 

Co robić? 

Rutynowe badanie krwi pomoże zidentyfikować ewentualny niedobór. Twój lekarz może zalecić przyjmowanie suplementów (zwróć uwagę na to, aby były dobrej jakości – wystrzegaj się kupowania „witamin” przy marketowej kasie). Uważaj na łączenie suplementów bez wiedzy lekarza – niektóre mogą wchodzić ze sobą w interakcje. Możesz również zwiększyć spożycie niektórych produktów, aby naturalnie skorygować niedobór. Na przykład jedzenie małży, wołowiny i wątroby może uzupełnić poziom witaminy B12 (częsty brak powodujący zmęczenie).

6. Nadwaga

Zdziwiona? Pomyśl o tym tak: im więcej nosisz, tym ciężej musi pracować Twój organizm, aby wykonywać codzienne czynności. Zwróć uwagę na to, czy nie sprawia Ci problemu wchodzenie po schodach, czy sprzątanie. 

Co robić? 

Zacznij od lekkiej aktywności, takiej jak chodzenie lub pływanie. Stopniowo zwiększaj intensywność, o ile pozwala na to Twoja wytrzymałość. Włącz do diety więcej świeżych owoców, warzyw (szczególnie tych o niskim indeksie glikemicznym) i produktów pełnoziarnistych (kasza bulgur, ciemny chleb). Ogranicz spożycie cukru, fast foodów i tłustych potraw.

7. Cukrzyca

Ciągłe uczucie zmęczenia to jeden z objawów cukrzycy. Przy cukrzycy ciało nie wytwarza wystarczającej ilości insuliny. Prowadzi to do wysokiego poziomu cukru we krwi, a to bezpośrednio wpływa na koncentrację i powoduje zmęczenie i rozdrażnienie.

Co robić? 

Skontaktuj się z lekarzem jeśli czujesz się długotrwale zmęczona. 

8. Leki

Czasami leki mogą powodować ciągłe uczucie zmęczenia. Przypomnij sobie, kiedy po raz pierwszy zauważyłaś senność w ciągu dnia. Czy to było krótko po tym, gdy zaczęłaś stosowanie nowego leku?

Co robić? 

Sprawdź, czy zmęczenie nie jest wypisane w etykiecie pod hasłem “efekty uboczne”. Jeśli tak, a zmęczenie wpływa zbyt mocno na Twój dzień, porozmawiaj ze swoim lekarzem. Być może wystarczy przepisać inny lek lub zmniejszyć dawkę.

9. Siedzący tryb życia

Wydaje Ci się, że gdy się oszczędzasz, będziesz mieć więcej energii? Jest dokładnie odwrotnie!

Siedzący tryb życia może powodować zmęczenie i senność, a to za sprawą braku wspomagania układu krążenia i układu limfatycznego. 

W jednym z badań naukowcy sprawdzili, w jaki sposób nieaktywny i siedzący tryb życia wpływa na uczucie zmęczenia u kobiet. Zbadano 73 kobiety, z których część spełniała zalecenia dotyczące aktywności fizycznej, podczas gdy pozostałe nie były aktywne fizycznie. Okazało się,  że, kobiety mniej siedzące, miały znacznie niższy poziom zmęczenia. Potwierdza to teorię, że zwiększona aktywność fizyczna przyczynia się do zwiększenia energii i wigoru. 

dlaczego ciągle chce mi się spać - siedzący tryb życia
Nie musisz od razu zapisywać się na siłownię! Wystarczą lekkie ćwiczenia kilka razy w tygodniu lub spacer

Dlatego zanim kolejny raz zapytasz lekarza “dlaczego ciągle chce mi się spać?”, zastanów się, czy możesz to naprawić sama wybierając się co drugi dzień na spacer czy jadąc rowerem do pracy.

10. Stres

Przewlekły stres może powodować mnóstwo dolegliwości, o które go nie podejrzewamy:

  • zmęczenie,
  • bóle głowy,
  • napięcie mięśni,
  • problemy żołądkowe.

W stresie Twoje ciało przechodzi w tryb walki lub ucieczki. Powoduje to wzrost kortyzolu (hormonu stresu) i adrenaliny –  przygotowujesz organizm do radzenia sobie z takimi kryzysowymi sytuacjami. W małych dawkach te substancje nie stanowią zagrożenia. Jednak jeśli jesteś narażona na przewlekły lub ciągły stres, odbija się to na zasobach organizmu, powodując uczucie wyczerpania.

Gdy jesteś wyczerpana, nieświadomie starasz się temu zaradzić. To dlatego ciągle chce Ci się spać.

dlaczego ciągle chce mi się spać - stres
Długotrwały stres może powodować chroniczne zmęczenie

Co robić? 

Naucz się  kontrolować stres, a poprawisz poziom swojej energii. Na początek rzeczy najważniejsze:

  • ustal ograniczenia, 
  • stwórz realistyczne cele
  • przećwicz zmiany w sposobie podejścia do stresujących Cię rzeczy. 

Ćwiczenia oddechowe i medytacja mogą również pomóc zachować spokój w stresujących sytuacjach. Pamiętaj, że  negatywnie radzić ze stresem uczyłaś się przez lata, dlatego potrzebujesz czasu, aby odwrócić ten proces.

11. Brak odpowiedniego wypoczynku nocnego

Czy wstajesz wyspana? A może budzisz się z bólem głowy i kłuciem w plecach?

Brak odpowiednich warunków do spania bezpośrednio przekłada się na sen.

I nie wierz tym, którzy mówią, że potrafią wyspać się na desce… Oczywiście, jedna noc na niewygodnym łóżku zaowocuje bólem krzyża, ale kiedyś się skończy, a Ty wrócisz do swojego wygodnego łóżka i zapomnisz o całej sprawie. Chyba że to niewygodne łóżko jest Twoje i będziesz się męczyć przez kolejne tygodnie, miesiące, czy lata.

Co może powodować, że się nie wysypiasz?

Co robić? 

Pozbyć się zużytych elementów łóżka, zastępując je dobranymi do Twoich potrzeb. Jak myślisz, dlaczego w ofercie sklepów jest tyle materacy i łóżek do wyboru? Bo różnimy się od siebie i mamy odmienne potrzeby.

Dlatego aby zapewnić sobie właściwy wypoczynek nocny, skup się na swoich potrzebach.

Opowiedz mi czego oczekujesz od swojego snu, a ja pomogę Ci uzyskać zupełnie nowy komfort snu. 

Oprócz wymienionych 11 powodów dlaczego ciągle chce Ci się spać, nie należy zapominać o kwestiach typowo zdrowotnych. Na problemy ze snem mogą wpływać przewlekłe schorzenia takie jak:

  • depresja
  • fibromialgia (powoduje rozległy ból i tkliwość mięśni)
  • syndrom niespokojnych nóg.

W każdym przypadku przedłużającej się senności w ciągu dnia, szukaj rozwiązania u specjalistów. 

Zobacz też Jakie są zalety mebli drewnianych? – 9 ważnych korzyści

Podsumowanie

Zapewne nie raz wydaje Ci się, że ziewasz tak, że bez trudu połknęłabyś wszystkich w promieniu metra… W torebce szukasz zapałek aby móc czymś przytrzymać powieki, a jedyną rzeczą, o której myślisz jest przyłożenie głowy do miękkiej poduszki. Gorzej, jeśli to środek dnia, Ty jesteś w pracy, a dniówka kończy się dopiero za kilka godzin. Jeszcze gorzej, gdy taki scenariusz staje się normą. Wiadomo, niektóre dni są po prostu bardziej męczące od innych. Ważne jednak, aby umieć odróżnić zwykłą senność od nadmiernego zmęczenia.

dlaczego ciągle chce mi się spać - wreszcie wyspana
Cudownie jest dobrze się wysypiać!

Nadmierna senność w ciągu dnia utrudnia zachowanie czujności, bo wiąże się z silnym uczuciem wyczerpania fizycznego. Jeśli pomiędzy ziewnięciem a opadnięciem ciężkiej powieki zastanawiasz się w duchu “dlaczego chce mi się spać?”, przyjrzyj się kilku ważnym rzeczom: nawykom, diecie, brakowi ruchu. Jeśli mimo zmian na lepsze problem nie mija lub wręcz nasila się, skonsultuj się z lekarzem. Pamiętaj, że w pewnych sytuacjach nadmierna senność może być nie tylko niewygodna, ale i niebezpieczna. 

Twój Jan Materac

Podobał Ci się wpis? Podziel się:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest