materac dla seniora

Materac dla seniora – jaki wybrać i dlaczego?

Dłuższa żywotność, zwiększona koncentracja na zdrowiu i dobrym samopoczuciu pomagają dzisiejszym seniorom dłużej pozostać aktywnymi. Przecież współczesny emeryt to niekoniecznie starszy pan huśtający wnuki na kolanach. 

Jesień życia może być naprawdę przyjemna. Nie musimy już zrywać się o świcie do pracy, ani ślęczeć całe noce nad stosami papierów. Możemy wreszcie pozwolić sobie na niczym niezmącony spokój z ulubioną gazetą w ręce i głową wolną od obowiązków do wykonania  na już.

Taka zasłużona nagroda za lata spędzone na ciężkiej pracy i codziennej gonitwie.

Gorzej, gdy ten wolny czas spędzamy leżąc nie z powodu chęci poleniuchowania z książką czy pilotem w ręce, a z powodu problemów zdrowotnych, których się nabawiliśmy.

No cóż, nie da się ukryć, z wiekiem odczuwamy dyskomfort pogarszającej się wytrzymałości kręgosłupa, stawów czy mięśni. Nie wspominając już o ewentualnych chorobach układu ruchu i problemach ze snem, które często są po prostu wynikiem wspomnianych  dolegliwości.

Obliczono nawet, że starsi ludzie spędzają około 40% czasu w łóżku, nie potrafiąc zmrużyć oka w nocy. Zwykle cierpią podwójnie, bo do problemów ze zdrowiem dochodzi niewygodne łóżko czy zużyty materac. A wcale tak nie musi być! Jeśli zaliczasz się  seniorów, sprawdź materac, na którym śpisz. Warto upewnić się, że jest wygodny i spełnia wszystkie Twoje (rosnące) wymagania. Szkoda nie korzystać z życia, gdy ma się na nie najwięcej czasu, prawda? 

materac dla seniora a bóle kręgosłupa
Z wiekiem odczuwamy dyskomfort pogarszającej się wytrzymałości kręgosłupa

Jaki powinien być materac dla seniora? O tym opowiem w dzisiejszym wpisie.

Seniorze! Nie lekceważ znaczenia snu

Większość seniorów została wychowana w wierze, że minimalizacja snu jest zdrowym nawykiem. Dziś badania pokazują, że jest wręcz odwrotnie i dla zdrowia należy spać minimum 7 godzin. Złe nawyki związane ze snem mogą być trudne do zmiany, zwłaszcza gdy jesteś coraz starszy (wszyscy znamy te powiedzenie o nie przesadzaniu starych drzew itp.). 

Stare nawyki dotyczą też spania na tym samym materacu przez wiele lat lub co gorsza na tzw. tapczanie czy wersalce . To jak przy każdej zmianie: większość ludzi się jej opiera. Podobnie materac dla seniora może wydawać się zbędnym luksusem. Ważne jest jednak to, aby zdać sobie sprawę, że inwestycja w nowy materac może zmienić wiele w nadchodzących latach. Powiem więcej – może wprowadzić istną życiową rewolucję, o której wcześniej nawet Ci się nie śniło. 

Co Ci dolega?

Czy wiesz jaki jest najczęstszy problem zdrowotny dorosłych w wieku powyżej 60 roku życia? To ból dolnego odcinka kręgosłupa – w okolicy lędźwi.

Nie będę owijał w bawełnę, wraz ze starzeniem się naszego ciała, pojawia się wiele zmian zwyrodnieniowych, takich jak uszkodzenie chrząstki między stawami w kręgosłupie. Co więcej, ból pleców jest jednym z najbardziej dotkliwych problemów zdrowotnych i może zaostrzyć inne dolegliwości np. wpływać na problemy ze snem. 

materac dla seniora powinien stanowić podporę dla kręgosłupa
Zwróć uwagę na to, jaki wpływ na Twój kręgosłup ma materac

Stary materac ze zużytymi sprężynami nie podtrzymuje prawidłowo ciała i właściwie pewne jest, że wzmocni dolegliwości bólowe. Zainwestowanie w dobry materac dla seniora, który zapewni odpowiednie podparcie, jest ważną częścią radzenia sobie z bólem pleców.

Po co materac?

Bądź pewien, że żadna rozkładana sofa nie da Ci tego, co właściwy materac. To on pomoże Ci zminimalizować ból pleców i polepszyć jakość snu. Lepszy sen z kolei pomoże Ci prowadzić zdrowsze życie z mniejszym stresem, mniejszymi stanami zapalnymi i dłuższą żywotnością. Brzmi zbyt pięknie, aby było prawdziwe? Zaraz wszystko dokładnie Ci wytłumaczę.

Poniżej omówię  jakie ważne czynniki charakteryzują materac dla seniorów i przedstawię listę kilku sugestii, które warto sprawdzić przed kupnem.

Czego szukać?

Chociaż wielu producentów może twierdzić, że ich materace mają zalety zdrowotne, niekoniecznie jest to poparte faktami.

Aby materac dla seniora miał funkcje zdrowotne, musi przejść konkretne testy i badania.

Na przykład, chociaż wielu może używać terminu „materac ortopedyczny”, termin ten ma znaczenie medyczne i określony standard, które trzeba spełnić. Tylko wtedy może zapewniać obiecane korzyści.

Przy wyborze odpowiedniego materaca należy wziąć pod uwagę następujące czynniki:

1.Rozmiar:

Na początek warto określić, jaki rozmiar materaca będzie odpowiadał Twoim potrzebom.Śpisz sam, czy dzielisz łóżko z partnerką? Jak duże jest łóżko? A może przeszkadza Ci, gdy Twoja partnerka wierci się w nocy budząc Cię?

2.Twardość:

Jedna z najbardziej niedocenianych cech dobrego materaca (łatwo ją zauważysz, gdy masz okazję nocować na różnych hotelowych łóżkach). Ludzie w każdym wieku lepiej śpią i mają mniejszy problem z poranną sztywnością stawów, gdy śpią na materacu, który wspiera ramiona, biodra i dolną część pleców, jednocześnie utrzymując kręgosłup w jednej linii. 

odpowiedni materac dla seniora to budzenie się bez bólu
Właściwy materac to mniejszy problem z poranną sztywnością stawów, wsparcie ramion, bioder i dolnej części pleców

3.Trwałość:

Czyli ile czasu materac zapewni Ci wymagany poziom komfortu i wsparcia. Zazwyczaj materac ma żywotność około 8 lat. Jednak w zależności od jego jakości i rodzaju możesz utrzymać jego właściwości dłużej lub krócej. Materac powinieneś wymienić, gdy jego funkcje zaczynają się pogarszać, ponieważ wtedy może zakłócać sen, co może negatywnie wpłynąć na Twoje zdrowie.

4.Gwarancja:

Wysokiej jakości materac dla seniora powinien mieć odpowiednią gwarancję, szczególnie jeśli chodzi o jego właściwości rehabilitacyjne.

Jaki materac dla seniora?

Rynek tonie wręcz w możliwościach. To nie czasy PRLu, gdy dostępne były dwa modele łóżka, choć wcale nie było pewności, czy ten drugi w ogóle przyjedzie do sklepu. Teraz nie musisz już brać pierwszego lepszego materaca. Powiem więcej, nie powinieneś! Nie każdy materac będzie odpowiedni dla starszej osoby, szczególnie jeśli cierpi ona na dolegliwości czy schorzenia związane z wiekiem. 

By częściowo ułatwić Ci sprawę polecam od razu postawić na konkret i wybrać jeden z materacy rehabilitacyjnych. Tutaj w zasadzie każdy wybór będzie lepszy niż pierwszy lepszy materac z wystawy. 

Materac rehabilitacyjny – co to znaczy?

Materac rehabilitacyjny to taki, który stworzony został by przynosić ulgę w schorzeniach kręgosłupa, a także innych stawów. Materace rehabilitacyjne oprócz wspomagania leczenia schorzeń kręgosłupa, sprzyjają jego rehabilitacji. 

Ważne: aby materac można było określać mianem rehabilitacyjny, musi on uzyskać certyfikaty potwierdzone odpowiednimi badaniami. Materace z takim oznaczeniem są sprzedawane z obniżoną 8% stawką VAT.

Czym się wyróżnia materac rehabilitacyjny?

Przede wszystkim wysoką elastycznością punktową. To ona umożliwia dokładne  dostosowanie materaca do ciała zapewniając równomierne rozłożenie ciężaru i idealne wsparcie dla kręgosłupa jak i całej sylwetki. Elastyczność punktowa umożliwia dopasowywanie materaca do konkretnych punktów ciała, czyli materac ugina się jedynie tam, gdzie powinien odciążając stawy i mięśnie. Materace rehabilitacyjne dzielą się dalej na konkretne problemy zdrowotne.

Elastyczność punktowa umożliwia dopasowywanie materaca do konkretnych punktów ciała

Jeśli dobrze wybierzesz taki materac, odniesiesz szereg korzyści:

 • poprawę ułożenia ciała w czasie snu – redukcja bólu i innych objawów towarzyszących chorobom kręgosłupa
 • przyjęcie przez kręgosłup naturalnej pozycji fizjologicznej (zdrowe i bezpieczne ułożenie)
 • odpowiednie podparcie kręgosłupa = lepsze samopoczucie w ciągu dnia

Zanim wybierzesz

Przede wszystkim zastanów się jakie problemy chcesz wreszcie rozwiązać. Czy jest to

 1. bolący po przebudzeniu się odcinek lędźwiowy, 
 2. problem ze stawami, czy np. 
 3. ogólne zmęczenie, bóle głowy, problemy z mięśniami.

Zwróć uwagę na to, że nie zawsze miękki materac oznacza właściwy materac (dla Twojego stanu zdrowia czy Twoich dolegliwości). 

materac dla seniora powinien mieć odpowiednią twardość
Niekoniecznie wieloletnie przyzwyczajenia są korzystne

Nie bój się twardych materacy, 

jeśli po przeanalizowaniu Twoich potrzeb, nasz konsultant właśnie taki Ci zaproponuje. Wybór jest duży, ponieważ różne są potrzeby naszych klientów. 

Każdy z przedstawionych powyżej materacy to materac rehabilitacyjny. Oznacza to, że stworzony został specjalnie dla potrzeb osób z problemami z kręgosłupem, narządem ruchu, mięśniami. Każdy uzupełniony jest innymi surowcami i to, które połączenie będzie dla Ciebie najlepsze, zależy wyłącznie od Twoich indywidualnych potrzeb. 

A. Jeśli szukasz bezpiecznego podparcia dla kręgosłupa, wysokiej ochrony antyalergicznej i antybakteryjnej – materac lateksowy:

1. Materac Demeter – lateksowy, średnia twardość

Materac Demeter

Dla kogo?

Dzięki temu, że zachowuje prawidłowe ułożenie kręgosłupa przez całą noc, jest idealny dla osób z jego schorzeniami. Nie ma znaczenia w jakiej pozycji (lub jakich pozycjach) sypiasz. Szczególnie dobry dla osób z bólami w okolicach ramion i bioder

Będzie świetnie się sprawdzał, jeśli potrzebujesz materaca niezwykle odpornego na odkształcenia. Dla alergików.

2. Materac Fides – lateksowy, twardy

Materac Fides

Dla kogo?

Szczególnie nada się dla osób o wyższej wadze, osób mających problemy z układem ruchu. Sprawdzi się u osób, które śpią “aktywnie” (przewracając się często z boku na bok). Idealny dla Ciebie, jeśli liczysz na zmniejszenie bólu, ucisku raz odciążenia chorego kręgosłupa.

3. Materac Julia – piankowy, średnia twardość

Materac Julia

Dla kogo?

Dla osób, które potrzebują rozluźnienia obolałych mięśni i delikatnego otulenia ciała – powierzchnia materaca dopasowuje się do ciała pod wpływem jego temperatury. Dwie strony o różnej twardości, jeśli chcesz mieć możliwość wyboru. 

B. Jeśli szukasz gwarancji utrzymywania każdej części ciała w prawidłowym ułożeniu – materac, którego rdzeń stanowi sprężyna kieszeniowa:

1. Materac Wenus – kieszeniowy, średnia twardość

Materac Wenus

Dla kogo?

To doskonała opcja dla par, które cenią sobie wygodę. Dzięki dużej ilości sprężyn kieszeniowych (podstawowych) drgania nie są przenoszone, więc nie będziesz odczuwać w czasie snu ruchów partnera. Materac ściśle dostosuje się do kształtu Twojego ciała i zapewni perfekcyjne dopasowanie dokładnie tam gdzie trzeba. Wszystko po to, żeby Twoje ciało odpoczęło, szczególnie jeśli cierpisz na problemy z bólami stawów, mięśni lub po prostu marzysz o wspaniałym nocnym śnie.

2. Materac Niobe – kieszeniowy, średnia twardość

Materac Niobe

Dla kogo?

To Twój typ, jeśli marzy Ci się stabilne i elastyczne wsparcie, ale też lubisz miękkie otulenie ciała. Od poprzedniczki (Wenus) różni się większą ilością sprężyn, a więc sprawdzi się u Ciebie, jeśli wymagasz komfortu idealnego dopasowania do ciała. Ten model jest dla Ciebie, jeśli masz problemy z krążeniem – zwiększona ilość sprężyn oraz pianka termoelastyczna z jednej strony materaca będzie pracować na lepsze ukrwienie organizmu. 

3. Materac Andromeda – kieszeniowy, lateksowy, średnia twardość

Materac Andromeda

Dla kogo?

Zdecyduj się na ten model, jeśli potrzebujesz połączenia super wsparcia bolących stawów i mięśni z miękkością i delikatnością lateksu. Tutaj na ratunek Twojemu ciału przyjdzie duża ilość sprężyn (500/m2 jak w powyższej Niobe), a ochronę przed drobnoustrojami zapewni lateksowe wykończenie.  

4. Materac Enyo – kieszeniowy, twardy

Materac Enyo

Dla kogo?

To propozycja dla Ciebie, jeśli to, czego potrzebujesz to spężyny o mocniejszej i sztywniejszej budowie. Inaczej mówiąc, nada się idealnie dla osób o wyższej wadze. Daje możliwość wyboru: dopasowanie, odporność na ściskanie (pianka wysokoelastyczna z jednej strony) czy otulenie i dopasowanie się do kształtów ciała (pianka termoelastyczna z drugiej).

Enyo to propozycja dla Ciebie, jeśli wolisz twardsze podparcie, ale nie chcesz tracić wygody użytkowania, a jednocześnie chcesz mieć pewność, że materac pozostanie z Tobą na długo. 

5. Materac Cora – kieszeniowy, średnia twardość

Materac Cora

Dla kogo?

Lubisz praktyczność i użyteczność, ale nadal zależy Ci na wygodzie? Poznaj materac Cora. Podobnie jak w Enyo, masz tutaj brak efektu tzw. “falowania”. Dlatego kiedy Ty odwracasz się we śnie, osoba śpiąca obok nie odczuwa Twoich ruchów. 5 różnych warstw surowców, aby dać Ci pożądaną stabilność i odporność na odkształcenia. 

Co, jeśli Twoje potrzeby się zmieniają? 

W takim wypadku wybierz materac o zróżnicowanych stronach twardości. Może to być np. materac Enyo, Julia czy Niobe – których wypełnienie jest różne z obu stron. Jedna strona materaca to wykończenie pianką termoelastyczną, druga mocniejszą pianką wysokoelastyczną typu HR. Taki materac sprawdzi się u Ciebie jeśli potrzebujesz zróżnicowanego wsparcia ciała w zależności np. od pory roku i swojej kondycji.

pianka termoelastyczna dostosuje się do ciała
Pianka termoelastyczna dostosuje się do Twojego ciała

Nadal masz mętlik w głowie? W czasie indywidualnej rozmowy przedstawimy Ci kilka propozycji. Jeżeli korzystasz z usług fizjoterapeuty lub lekarza specjalisty, zapytaj o dodatkowe wskazówki. Pozwolą Ci zawęzić grupę materacy, z których wybierzesz ten idealny, z którego będziesz się cieszyć przez najbliższe lata.

Co możesz jeszcze zrobić? 

Chociaż często zdarza się, że seniorzy mają problemy ze snem, oprócz zakupu odpowiedniego materaca, mogą również zastosować następujące praktyki wspomagania zdrowego snu:

 • ustalenie i przestrzeganie rutyny chodzenia spać i budzenia się o tej samej porze każdego dnia, nawet w weekendy
 • ograniczenie drzemek w ciągu dnia
 • unikanie dużych posiłków i kofeiny pod koniec dnia
 • regularny ruch
 • utrzymywanie w sypialni chłodnej, komfortowej temperatury
 • tworzenie kojących rytuałów przed snem, takich jak ciepła kąpiel
 • unikanie korzystania z tabletów, telefonów lub komputerów przed snem
 • unikanie alkoholu przed snem, ponieważ nawet niewielkie ilości mogą go zakłócać 

Więcej na temat tego jak zapewnić dobry sen, przeczytasz w tym artykule.

właściwie dobrany materac dla seniora zagwarantuje, że każdy dzień będzie udany
Wygodny materac i zdrowy sen to gwarancja udanego dnia

Podsumowanie

Dobry sen to podstawa zdrowia fizycznego i psychicznego u osób w każdym wieku. Niestety może okazać się on szczególnym wyzwaniem dla osób starszych, zwłaszcza tych, które na co dzień zmagają się z przewlekłym bólem. Z wiekiem sen może stać się dla Ciebie towarem deficytowym – jako senior, możesz zmagać się z problemami z bezsennością i schorzeniami fizycznymi, takimi jak zwyrodnienia kręgosłupa i zapalenie stawów.

Materac dla seniora – niech nie wydaje Ci się, że znalezienie tego jedynego, idealnego dla Ciebie to misja niemożliwa. Nawet jeśli wymaga nieco czasu, jest tego warte. Odpowiedni materac, który zaspokoi Twoje szczególne potrzeby, może pomóc Ci w osiągnięciu spokojnego, leczniczego snu. Jeśli jesteś seniorem, bez względu na to, z jakim problemem zdrowotnym się zmagasz, odpowiedni materac może znacznie zmniejszyć te dolegliwości. Chcesz wiedzieć jaka opcja będzie dla Ciebie idealna? Jakie materac dla seniora pozwoli Ci cieszyć się każdym dniem bez bólu? Pomożemy Ci przedrzeć się przez gąszcz materacy, by wybrać ten jedyny.  

Materace lateksowe i piankowe wspomniane w tym artykule:

Materace kieszeniowe wspomniane w tym artykule:

Jeśli potrzebujesz mojej pomocy, daj mi znać. Chętnie pomogę.

Zainteresował Cię ten temat? Chcesz dowiedzieć się więcej? Już 28 czerwca będziemy gościć eksperta firmy Janpol – producenta m.in. powyższych materacy. Przyjdź do naszego salonu lub przyłącz się do wydarzenia online na Facebooku.

senior_moze_dobrze_spac_zaproszenie

Twój Jan Materac

Podobał Ci się wpis? Podziel się:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest