rośliny w sypialni

Rośliny w sypialni – jakie wybrać?

Rośliny domowe nie tylko świetnie wyglądają, ale także mogą mieć niesamowite właściwości zdrowotne. Niektóre mogą nawet pomóc w zasypianiu. Rośliny w sypialni mogą zrobić więcej niż tylko rozjaśnić półki. Mogą również poprawić nastrój, zwiększyć kreatywność, zmniejszyć poziom stresu, zwiększyć produktywność, naturalnie filtrować zanieczyszczenia powietrza i wiele więcej. Jakie kwiaty doniczkowe można trzymać w sypialni?

Po co trzymać rośliny w sypialni?

Jedną z największych zalet trzymania roślin w sypialni jest to, że większość z nich ma zdolność poprawy jakości powietrza w pomieszczeniach.

Suche powietrze w mieszkaniu jest obwiniane za wiele dolegliwości, takich jak problemy z oddychaniem, ból gardła, częste przeziębienia, a nawet problemy skórne. 

rośliny w sypialni różne gatunki

Rośliny domowe pomagają utrzymać, a w niektórych przypadkach podwyższyć poziom wilgotności, emitując podczas transpiracji parę wodną . Wilgotność powietrza jest szczególnie ważna w okresie grzewczym.

Oprócz wydzielania tlenu i wilgoci, rośliny wytwarzają jony ujemne, podobnie jak wiele wymyślnych maszyn do oczyszczania powietrza. Jony ujemne przyczepiają się do i skutecznie usuwają wszelkie cząsteczki w powietrzu, takie jak kurz, zarodniki pleśni, bakterie i alergeny.

Wykazano również, że obecność jonów ujemnych zwiększa zdrowie psychiczne, produktywność i ogólne samopoczucie.

Niektóre popularne rośliny domowe idą nawet o krok dalej w kontroli jakości powietrza, naturalnie filtrując zanieczyszczenia powietrza w pomieszczeniach, takie jak formaldehyd, trichloroetylen, ksylen, toluen i benzen.

Jedną z najbardziej niedocenianych zalet roślin doniczkowych jest ich uspokajający efekt, dzięki czemu są idealnym dodatkiem do Twojej przestrzeni do spania. Chociaż nie ma naukowych dowodów na to, że roślina doniczkowa może zwiększyć ilość snu, może wpłynąć na to, że szybciej zaśniesz i będziesz lepiej spać. Jeśli szukasz nowych roślin do sypialni, możesz dopasować rośliny doniczkowe do sypialni, aby uzyskać jeszcze przytulniejszą przestrzeń do spania.

Sypialnia urządzona w stylu ekologicznym - widoczne są elementy z drewna i rośliny w sypialni

Według feng shui energia w sypialni jest ulotna i mimo, że filozofia ta lubi rośliny, ostrzega przed ustawianiem w sypialni zbyt dużych ilości kwiatów doniczkowych.  

Czy bezpieczne jest trzymanie roślin w sypialni, skoro nocą zużywają tlen?

Pomimo wielu pozytywnych korzyści, jakie zapewniają rośliny domowe, istnieją różne opinie, jeśli chodzi o trzymanie roślin w sypialni. Niektórzy uważają, że może to być szkodliwe, ponieważ rośliny mogą oddychać tak jak ludzie, emitując w nocy dwutlenek węgla w odpowiedzi na fotosyntezę tym samym powodując problemy ze snem.

Rzeczywiście, rośliny produkują dwutlenek węgla, ale ludzie i zwierzęta domowe wytwarzają go o wiele więcej.

 Dwutlenek węgla w tak niewielkich ilościach jest właściwie nieszkodliwy. Dlatego można odpowiedzieć na to pytanie głośnym „tak” – rośliny świetnie nadają się do sypialni.

Rośliny do sypialni – jakie kwiaty wybrać?

Najlepsza roślina do sypialni to taka, która będzie spełniać Twoje potrzeby takie jak:

  • łatwiejsze zasypianie,
  • spokojny sen,
  • odprężenie,
  • oczyszczanie powietrza. 

Jeśli szukasz rośliny, która filtruje powietrze w nawet w nocy, rozważ wstawienie  do sypialni sansewiery lub aloesu. Jeśli szukasz rośliny, która niweluje nieprzyjemne zapachy, a także oczyszcza powietrze, postaw na epipremnum złociste. Porównaj korzyści zdrowotne i wskazówki dotyczące pielęgnacji każdego z nich, aby wybrać najlepszą dla siebie roślinę do sypialni.

rośliny w sypialni zajmujące tzw. żywą ścianę

Kwiaty do sypialni Jakie rośliny warto wybrać do sypialni?

Rośliny domowe mogą wpłynąć na nasze zdrowie. Wiele roślin ma właściwości oczyszczające powietrze (NASA opublikowała badanie na temat tego, jak kwiaty doniczkowe usuwają z powietrza toksyczne chemikalia, takie jak formaldehyd i amoniak).

W zasadzie wszystkie rośliny natleniają otaczające je powietrze.

Ale to nie wszystko. Odpowiednia roślina może nadać pomieszczeniu dodatkowego charakteru — to łatwy i niedrogi sposób na uatrakcyjnienie przestrzeni i wprowadzenie do sypialni elementu relaksu.

Kwiaty do sypialni oczyszczające powietrze

Oto rośliny doniczkowe oczyszczające powietrze:

Sansewieria gwinejska 

roślina sansewiera w szarej doniczce
Sansewieria gwinejska jest jednym z najlepszych wyborów jeśli chodzi o rośliny w sypialni

Znana również jako „język teściowej”, to naturalny oczyszczacz powietrza. W nocy emituje tlen, który pomaga lepiej spać. Wiadomo również, że usuwa z powietrza niektóre szkodliwe chemikalia, takie jak ksylen, trichloroetylen, toluen, benzen i formaldehyd. Formaldehyd często znajduje się w substancjach używanych przez nas na co dzień np. lakierze do włosów i może powodować problemy z oddychaniem. Jest to więc świetna roślina do sypialni!

sypialnia urządzona w stylu skandynawskim z prostymi meblami i ozdobami
Rośliny mogą dodać nieco charakteru wnętrzom urządzonym w minimalistycznym stylu

Bluszcz pospolity

Kolejne piękna roślina, która znajduje się wysoko na liście roślin dobrych do umieszczenia w sypialni. Bluszcz pospolity jest niezwykle skuteczny w pochłanianiu formaldehydu, benzenu, ksylenu i toluenu.

Nie tylko pomaga pozbyć się toksyn z powietrza, ale badania pokazują, że może oczyszczać powietrze z pleśni, a także łagodzić objawy alergii.

Zielistka sternberga

Idealna roślina do wiszącej donicy, łatwa do rozmnażania. Zielistka sternberga skutecznie zwalcza różne zanieczyszczenia, takie jak benzen, formaldehyd, tlenek węgla i ksylen. Utrzymuj te rośliny w jasnym lub umiarkowanym nie bezpośrednim świetle słonecznym i podlewaj od czasu do czasu, a odpłacą Ci czystym powietrzem w sypialni. 

Fikus sprężysty

fikus sprężysty w sypialni
Fikus świetnie radzi sobie z eliminacją toksyn z powietrza

Ta łatwa w utrzymaniu piękna roślina z efektownymi ciemnozielonymi liśćmi jest potężnym eliminatorem toksyn i skutecznym oczyszczaczem powietrza. Obfite liście tej rośliny przyciągają duże ilości zanieczyszczeń, dzięki czemu doskonale oczyszcza powietrze w pomieszczeniach. 

Palma betelowa

To roślina tropikalna, która dodaje bujnej estetyki każdemu wnętrzu. Rośliny te są chwalone za swoje zdolności do oczyszczania powietrza i usuwania szkodliwych toksyn takich jak benzen, formaldehyd i trichloroetylen. Jedno z badań wykazało, że palma betelowa jest jedną z najlepszych roślin do usuwania dwutlenku węgla z powietrza.

Aloes zwyczajny

Inna roślina wymieniona na liście najlepszych roślin oczyszczających powietrze to aloes (aloe vera).

Aloes uwalnia tlen w nocy, dzięki czemu jest idealna dla środowiska snu.

Jest to również jedna z najłatwiejszych w pielęgnacji roślin, ponieważ wybacza nawet częściowe zaniedbanie (​​może wytrzymać trzy tygodnie bez podlewania bez straty na urodzie i właściwościach). Aloes zwyczajny jest również znany ze swoich leczniczych właściwości; sok z liści aloesu może być użyty na zadrapania i oparzenia, gdy jest stosowany miejscowo.

Inne rośliny świetnie nadające się do sypialni to: skrzydłokwiat wallisa, fikus benjamin, szeflera drzewkowata.

sypialnia urządzona w stylu minimalistycznym ze sztuczną rośliną na stoliku nocnym
Sztuczne rośliny w sypialni mogą być nieprzyjaznym miejscem gromadzenia się kurzu

Kwiaty do sypialni ułatwiające zasypianie

Waleriana

Roślina waleriany będzie pięknie prezentować się w Twojej sypialni dzięki małym różowym i białym kwiatkom. Kwiaty waleriany są używane od wieków w leczeniu problemów ze snem, w tym bezsenności. Wykazano, że wdychanie zapachu korzenia kozłka ułatwia sen i poprawia jego jakość.

Jeśli nie możesz zasnąć, dodaj kilka płatków waleriany do kąpieli lub powąchaj kwiaty przez kilka minut przed pójściem spać.

Ważne: rośliny te potrzebują około sześciu godzin słońca dziennie, więc musisz trzymać je na słonecznym parapecie.

Lawenda

lawenda w zielonej doniczce
Lawenda pomaga zasnąć i zmniejsza stres

Zapach lawendy rozpoznawany jest wszędzie jako doskonały środek ułatwiający relaks. Udowodniono, że lawenda obniża tętno, ciśnienie krwi i poziom stresu, dlatego jest idealna do sypialni.

To jedna z najbardziej znanych roślin, które pomagają zasnąć. Badanie przeprowadzone przez Miami Miller School of Medicine wykazało nawet, że zapach lawendy w olejku do kąpieli uspokajał niemowlęta i wprowadzał je w głębszy sen, jednocześnie zmniejszając stres u matki. Ważne: lawenda lubi ciepło i światło słoneczne, więc umieść ją na słonecznym parapecie i oszczędnie podlewaj.

Kwiaty do sypialni wspomagające relaks

Jaśmin

Jaśmin to bardzo ładna roślina o małych, białych kwiatach. Wydziela przyjemny słodki zapach, który jest często używany w postaci olejków eterycznych o działaniu relaksującym.

jaśmin w białej doniczce
Jaśmin roztacza przyjemną woń, która nas relaksuje

Gardenia

Gardenia jest nieco bardziej wymagająca w utrzymaniu niż inne rośliny z naszej listy, ale dodatkowa uwaga, którą jej poświęcisz będzie Ci się opłacać. Te rośliny kwitną wspaniale pachnącymi kwiatami.

Badania wykazały, że mogą pomóc złagodzić niepokój i osiągnąć lepszą jakość snu.

Upewnij się, że umieszczasz je w jasnym, nie bezpośrednim świetle słonecznym i utrzymuj stale wilgotną glebę.

Jakich kwiatów nie trzymać w sypialni?

Większość roślin niepolecanych do sypialni nie wytwarza szkodliwych substancji, o ile nie zostaną połknięte. Część roślin jest niebezpieczna w zetknięciu z błonami śluzowymi. Do takich ryzykownych roślin należą:

rośliny w sypialni urządzonej w kolorach ziemi
Zanim sprawisz sobie jakąś roślinę do sypialni, dowiedz się, czy będzie służyła Twojemu nocnemu odpoczynkowi

Oleander

Oleander to roślina przypominająca krzew. Daje piękne różowe kwiaty, które trudno przeoczyć.

Jest jednak wysoce toksyczny zarówno dla ludzi, jak i zwierząt.

Połknięcie jego części powoduje silne wymioty, zawroty głowy, a nawet problemy z sercem. Jeśli więc spodobają Ci się piękne kwiaty tej rośliny, trzymaj je dalej niż na wyciągnięcie ręki.

Żonkil/narcyz

Żonkil znalazł się na liście niepolecanych roślin do sypialnia ze względu na swoje toksyczne cebulki. Po zetknięciu ze skórą mogą powodować jej zapalenie. Są również toksyczne przy spożyciu – powodują rozstrój żołądka i wymioty.

Kaladium

roślina kaladium w doniczce w stylu ekologicznym
Kaladium może być toksyczne

toksyczne po spożyciu, powodując pieczenie w gardle i ustach. Ich liście są efektowne, co często zachęca zwierzęta lub małe dzieci do wkładania kaladium do ust.

Dieffenbachia

Jest toksyczna, jeśli jest spożywana, a podobno zdarza się dosyć często. Efektem zatrucia jest obrzęk języka i ust połączone z trudnościami w mówieniu.

W sypialni nie powinna znaleźć się gwiazda betlejemska – jej liście wydzielają nieprzyjazne dla człowieka substancje.

Istnieje mnóstwo alternatyw dla tych roślin. Jeśli roślina nie wydziela żadnych trujących substancji i nie masz żadnych zwierząt domowych lub małych dzieci (lub chęci zjadania roślin), możesz mieć ją w sypialni.

A może sztuczne rośliny w sypialni?

Powiedzmy sobie szczerze, sztuczne rośliny do niczego nie służą i zazwyczaj są znacznie droższe od prawdziwych roślin. Nie tylko wyglądają źle, ale także gromadzą ogromne ilości kurzu i brudu, przez co ich wygląd staje się jeszcze mniej atrakcyjny.

rośliny w sypialni ustawione jedna obok drugiej na brązowej komodzie
Pamiętaj, że decydując się na rośliny w sypialni, musisz je regularnie odkurzać

Trzymać rośliny w sypialni, czy nie trzymać? 

Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy, jak ważna jest jakość powietrza w domu. Często ogrzewanie, ocieplenie, farba i meble w naszych domach mogą zanieczyszczać powietrze w pomieszczeniach toksynami, takimi jak formaldehyd i benzen.

Jest to szczególnie ważne w miejscu, w którym przebywasz najwięcej – w sypialni.

Rośliny mogą pochłaniać szkodliwe gazy przez pory w liściach, filtrując i oczyszczając powietrze, którym oddychasz co noc.

Rośliny do sypialni mają nie tylko wiele korzyści zdrowotnych, ale także dodają miłego akcentu dekoracyjnego i jasnej energii do każdego wnętrza. Jeśli chcesz dodać trochę zieleni do swojego pokoju, wybierz jeden z proponowanych kwiatów.

Podobał Ci się wpis? Podziel się:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest