materac dl niemowlaka

Jaki materac dla niemowlaka wybrać?

Gdy dziecko jest w drodze, prawdopodobnie spędzisz znaczną ilość czasu na projektowaniu jego pokoju. Wymaga to podejmowania decyzji dotyczących wszystkiego – od kolorów farb na ściany po przechowywanie pieluch. Oprócz wyborów typowo projektowych będziesz także musiała podjąć pewne decyzje dotyczące miejsca spania. Takiego, w którym Twój maluch będzie mógł liczyć na spokojny i zdrowy sen — łóżeczka. Jaki materac dla niemowlaka wybrać?

Wybór łóżeczka i odpowiedniego rozmiaru materaca do łóżeczka to ważne decyzje. Nie tylko dotyczące wyglądu Twojego pokoju dziecinnego (to w zasadzie drugorzędna potrzeba), ale przede wszystkim bezpieczeństwa Twojego dziecka. W tym artykule omówię rodzaje materacy łóżeczkowych, wskażę, na co należy zwracać uwagę przy kupnie materaca dla niemowlaka. Wszystko po to, abyś mogła podjąć świadomą decyzję dotyczącą swojego malucha.

niemowlak śpiący w łóżeczku

Kupno materaca dla niemowlaka nie jest z pewnością najbardziej ekscytującym zakupem, jakiego dokonasz w tym czasie. Ale jest jednym z najważniejszych. Przy wyborze materaca do łóżeczka dla dziecka najważniejsze są bezpieczeństwo i wygoda. Obecnie dostępnych jest wiele rodzajów materacy do łóżeczek. Grubość, materiały, ceny – można dostać zawrotu głowy.

Kupno materaca dla niemowlaka to zupełnie inne doświadczenie niż wybór miejsca do spania dla dorosłego.

Przy tak wielu informacjach, które trzeba mieć na uwadze, wybranie właściwego materaca do łóżeczka dla dziecka może być przytłaczające. Dlatego zebrałem ważne informacje – od podstaw po ważne szczegóły – aby upewnić się, że znajdziesz to, co najlepsze dla swojego brzdąca.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat zalet mebli drewnianych? Przeczytaj Jakie są zalety mebli drewnianych? – 9 ważnych korzyści

Dlaczego materac dla niemowlaka jest taki ważny?

Krótko mówiąc, Twoje dziecko będzie spędzało większość czasu w swoim łóżeczku. Powiem więcej, będzie w nim rosło z dnia na dzień! Dobry materac dla niemowlaka sprawia, że jego sen jest zdrowy i wspiera rozwój malucha. To również bonus dla Ciebie! – dobrze rozwijające się niemowlę to przecież radość dla mamy.

Właściwy materac pomaga wspierać ciało Twojego dziecka, które rośnie intensywnie już od pierwszego dnia życia. 

małe dziecko śpiące na poduszce w łóżeczku dziecięcym

Jaki materac dla niemowlaka wybrać?

To pytanie zadaje sobie niemal każdy przyszły lub świeżo upieczony rodzic. Przecież chcemy dla naszych dzieci jak najlepiej. Niestety czasami chcąc przychylić naszym pociechom nieba, osiągamy zupełnie odwrotny efekt. Tak bywa z rzeczami codziennego użytku dla niemowlaka. W przypadku materaca dla niemowlaka NIE powinniśmy kierować się swoim poczuciem komfortu (a tym bardziej estetyki). Wbrew temu, co myślą troskliwi rodzice, materace dla niemowląt powinny być bardzo twarde. Miękkie powierzchnie do spania mają co najmniej dwa minusy: 

  • źle wpływają na rosnący układ kostny niemowlaka,
  • mogą stwarzać ryzyko uduszenia i zwiększać ryzyko wystąpienia zespołu nagłej śmierci niemowląt.

Twoje dziecko ma problemy ze snem? zajrzyj do artykułu Dlaczego dziecko nie chce spać? – 7 wskazówek

Jaki rozmiar materaca wybrać?

Po wybraniu łóżeczka dla dziecka “wystarczy” wybrać odpowiedni materac. Chociaż może się to wydawać łatwe, podczas zakupów koniecznie weź pod uwagę kilka rzeczy. Jeśli łóżeczko ma standardowy rozmiar, kwestia jest prosta. Wtedy będziesz potrzebować materaca do łóżeczka o standardowym rozmiarze dostępnym we wszystkich sklepach. Są to zazwyczaj materace o rozmiarach 120×60 cm lub 140×70 cm. 

niemowlak śpiący na łóżku zaścielonym niebieską kołdrą

Jeśli chodzi o rozmiar materaca do łóżeczka, a co za tym idzie bezpieczeństwo Twojego dziecka, upewnij się, że materac dobrze pasuje do ramy.

Ważne, aby zachowywał jak najmniej miejsca między tymi elementami. Duża szczelina może stanowić zagrożenie dla Twojego dziecka. Jak to sprawdzić? Między materacem a ramą łóżeczka nie powinny się zmieścić więcej niż 2 palce. Kupując łóżeczko i materac w standardowych rozmiarach nie powinnaś spodziewać się żadnych niemiłych niespodzianek.

Gdy zaczniesz interesować się tematem materaca do łóżeczka Twojego niemowlaka, zdasz sobie sprawę, że rozmiar to nie wszystko. Jest jeszcze kilka innych ważnych czynników wyboru, o których opowiem Ci poniżej.

Twardy czy miękki – jaki materac dla niemowlaka wybrać?

Niemowlęta, a zwłaszcza noworodki, potrzebują dobrego wsparcia ciała podczas snu. Mało tego, twardy materac do łóżeczka jest absolutną koniecznością, jeśli chodzi o zdrowy sen i bezpieczny sen.

Wielu rodziców po kilku nocach, tygodniach lub miesiącach spędzonych w domu z dzieckiem, zaczyna się zastanawiać czy materac do łóżeczka ich niemowlaka nie jest za twardy. Jeśli też się nad tym zaczęłaś zastanawiać, najprawdopodobniej materac do łóżeczka Twojego dziecka jest dokładnie tak twardy, jaki powinien być. To, co nam, dorosłym, może wydawać się sztywne i niewygodne, jest w rzeczywistości idealne dla właściwego rozwoju bezpieczeństwa i dziecka.

niemowlak w zabawnej czapeczce śpi na materacu trzymając rękę pod brodą

Dlaczego twardy materac dla niemowlaka?

Zanurzmy się w temat nieco głębiej. Zbadajmy, jak ważny jest twardy materac dla niemowląt oraz kiedy należy wymienić go na bardziej miękki.

Są szanse, że jeśli kupisz materac do łóżeczka od renomowanej firmy posiadającej wszystkie odpowiednie certyfikaty bezpieczeństwa i kontrole, materac jest dokładnie tak twardy, jak powinien być.

Zdziwiłabyś się, jak twardy powinien być materac dla niemowlaka! Dzieci w tym wieku potrzebują wsparcia z kilku ważnych powodów:

  1. Ich kości są miękkie i dopiero zaczynają się rozwijać. W szczególności ich kręgosłupy potrzebują znacznie większego wsparcia niż dorośli.
  2. Twardy materac zapewnia im lepszą podstawę do odepchnięcia się, gdy zaczynają się poruszać, czy zmieniać pozycję ciała.
  3. Materac miękki o zbyt dużej elastyczności to ogromne ryzyko nagłej śmierci łóżeczkowej lub uduszenia dla dziecka, które nie jest jeszcze w stanie samodzielnie się poruszać.

Tradycyjne materace do łóżeczek są twarde, ponieważ mają zapobiegać zapadaniu się główki dziecka i pozwolić uniknąć ryzyka uduszenia. Dodatkowo taki materac powinien być oddychający.

Na bardziej miękki materac możesz się zdecydować, gdy dziecko podrośnie. Możesz też przygotować się na zmianę kupując materac dwustronny, gdzie każda ze stron ma inną twardość. Tak jest na przykład w przypadku materaca LIO

Poznaj w czym może pomóc Twojemu dziecku kołdra obciążeniowa. Zajrzyj do artykułu Kołdra obciążeniowa – 17 niesamowitych korzyści

Jak sprawdzić, czy materac dla niemowlaka jest odpowiednio twardy?

Oto kilka ogólnych zasad, które pozwolą Ci ocenić, czy materac Twojego dziecka jest wystarczająco twardy:

  1. Dociśnij dłoń w okolicach boków i środka materaca. Nie powinna zagłębiać się w materac.
  2. Po zwolnieniu nacisku materac powinien szybko wrócić do kształtu.
  3. Materac zdecydowanie NIE powinien dopasowywać się do kształtu dłoni gdy ją do niego dociskasz lub ciała podczas leżenia.
  4. Ogólna zasada jest taka, że ​​jeśli uważasz, że materac Twojego dziecka jest przytulny i wygodny, to prawdopodobnie jest zbyt miękki.

Pamiętaj: wkładanie do łóżeczka czegokolwiek innego niż właściwie dobrany, twardy materac i dobrze dopasowane prześcieradło stanowi ryzyko uduszenia lub nagłej śmierci łóżeczkowej (SIDS)!

matka niemowlaka leży obok swojego dziecka na łóżku

Ryzyko SIDS wzrasta, gdy dziecko ma około 2-3 miesiące. Jeśli chodzi o noworodki i mniejsze niemowlęta, naprawdę najlepiej jest postawić na dobry materac, ciasne prześcieradło i ewentualnie dobry otulacz.

Około 90% przypadków SIDS występuje u dzieci w wieku poniżej 6 miesięcy. Jednak ryzyko nadal istnieje, dopóki dziecko nie skończy 12 miesięcy!

Dlatego ewentualną zmianę materaca na bardziej miękki materac rozważ, gdy maluch będzie miał co najmniej 6 miesięcy i będzie mógł już samodzielnie się poruszać lub raczkować.

Oddychalność materaca dla niemowlaka

Oddychający materac umożliwia swobodny przepływ powietrza, zapewniając optymalną oddychalność i regulację temperatury ciała, gdy maluch śpi.

Materac do łóżeczka dla niemowląt FINI w 3 rozmiarach jest wykonany z oddychającego lateksu wyposażonego w system kanalików powietrznych. Pokrowiec Puroactive stworzony został z wykorzystaniem technologii aktywnych probiotyków, które dbają o czyste środowisko snu malca. Obecność probiotyków w pokrowcu to mniejsza ilość roztoczy kurzu domowego aż o 93,7%! Pokrowiec jest trwały, wygodny dla Twojego malucha i można go prać w 30°C. To takie proste!

wykonany z lateksu materac dla niemowlaka Janpol Fini

Jeśli Twoje dziecko cierpi na alergię, koniecznie zajrzyj do artykułu Sypialnia alergika – 5 ważnych kwestii

Przygotowując się do narodzin dziecka, zaznacz materac z listy rzeczy do załatwienia w pierwszej kolejności. Wybierz materac do łóżeczka zaprojektowany z myślą o zdrowiu, bezpieczeństwie i komforcie Twojego niemowlaka.

Każdy materac dla dzieci wyprodukowany przez Janpol jest bezpieczny, oddychający i wygodny.

Materac dla niemowlaka: lepszy piankowy czy lateksowy?

Materace łóżeczkowe są dostępne w wersjach piankowych i lateksowych. Materace piankowe są zwykle tańsze i są dostępne w różnych wysokościach i gęstościach pianki. Gęstsze materace piankowe są cięższe. Przetestuj materac piankowy wciskając dłoń w jego środek. Utworzy wgłębienie, które w dobrych materacach powinno szybko zniknąć. Jeśli tak się nie stanie, może to oznaczać, że utrudnioną zmianę pozycji dziecka podczas snu.

niemowlę śpiące spokojnie na łóżku

Materace lateksowe są zwykle droższe, ale często trwalsze. Są antyalergiczne. Materace z pianki lateksowej mają jeszcze jedną charakterystyczną cechę  – świetnie nadają się do ciepłych miejsc i dla dzieci, które nie znoszą spania w ciepłych miejscach.

Czy wysokość materaca ma znaczenie?

Jeśli myślisz, że grubszy (wyższy) materac to wyłącznie synonim luksusu, muszę Cię wyprowadzić z błędu. Właściwa wysokość materaca to gwarancja wysokiej jakości snu, chociaż nie oznacza to, że im wyższy materac, tym lepiej (nie wszyscy potrzebujemy materacy o wysokości 30 cm). Właściwa wysokość materaca zależy od wielu czynników, w tym od wzrostu i pozycji do spania. Zbyt niski materac może negatywnie wpłynąć na jakość snu i rozwój niemowlaka, ponieważ nie będzie w stanie utrzymywać właściwej pozycji dziecka podczas leżenia.

Dla niemowlaka, który waży niewiele, wystarczający jest materac o wysokości od 10 do 14 cm. To wystarczająca wysokość materaca, która da wsparcie dla rozwijającego się kręgosłupa i stawów oraz zapobiegnie wadom postawy.

Bezpieczeństwo – certyfikaty i atesty w materacach dla najmłodszych!

Kupując wyposażenie pokoju maluszka masz na uwadze przede wszystkim bezpieczeństwo. Dotyczy to zarówno przewijaka, łóżeczka, jak i materaca. Zwracaj uwagę na to, żeby kluczowe elementy wyposażenia miały atesty i rekomendacje właściwych instytucji (najczęściej pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka, certyfikat STANDARD 100 OEKO-TEX ®).

logo standardu oeko-tex

Wzory materacy Janpol przeznaczonych dla łóżeczek dziecięcych otrzymały pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka.

logo Instytutu Matki i Dziecka

Czy kupować używany materac dla niemowlaka?

Często zdarza się, że używa się materaca z drugiej ręki od przyjaciół i rodziny lub po starszym dziecku. Nie ma nic złego w zakupie używanego materaca, jeśli masz pewność, że jego poprzednie środowisko było wolne od grzybów, roztoczy i czy był używany z pokrowcem ochronnym. Jeśli nie masz pewności, lepiej kup nowy. Bakterie i grzyby są dużym problemem w przypadku używanych materacy, więc jeśli nie wiesz, czy materac był dobrze chroniony i/lub nie możesz zmienić pokrowca, nie używaj takiego materaca.

uśmiechnięta mama patrząca z czułością na swoje śpiące na materacu niemowlę

Podstawą do odrzucenia oferty używanego materaca powinien być jego stan. Absolutnie nie kupuj materaca, który ma rozdarcia, zapada się w niektórych miejscach. Materac nie może mieć naruszonej struktury pianki/sprężyn, powinien być równomiernie twardy i płaski, aby dziecko mogło na nim bezpiecznie spać.

A gdy dziecko urośnie…

Gdy Twój niemowlak urośnie, możesz zmienić mu materac na bardziej miękki. Pamiętaj jednak, że nadal masz do czynienia z małym, rosnącym człowiekiem i to, jakie warunki będzie miał jego kręgosłup, będzie miało wpływ na dalsze życie dziecka.

Dla starszego dziecka możesz wybrać spośród poniższych materacy:

Podsumowanie

Już wkrótce na świecie pojawi się Twoje wyczekiwane dziecko. Ekscytacja i troska powodują, że planujesz i kompletujesz wszystko to, co zapewni mu zdrowie i komfort. Materac to jeden z tych elementów wyposażenia pokoju niemowlaka, które bezpośrednio będą wpływać na rozwój dziecka. Dlatego powinnaś poświęcić nieco czasu na dokonanie właściwego wyboru.

Wbrew pozorom, materac dla niemowlaka NIE powinien być miękki. Odpowiednia twardość materaca gwarantuje, że kręgosłup malucha będzie miał prawidłowe wsparcie. Twardy materac zapobiega wpadaniu malucha, zatem chroni m.in. przed wystąpieniem zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej.

Zwróć uwagę na to, żeby materac dla niemowlaka był oddychający, antyalergiczny i posiadał certyfikaty zaświadczające, ze jest bezpieczny i zdrowy dla niemowlaka.

Nadal nie masz pewności jaki materac dla niemowlaka wybrać? Skontaktuj się ze mną, a na pewno Ci doradzę.

Twój Jan Materac

Podobał Ci się wpis? Podziel się:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest