Jak wyciszyć skrzypiące łóżko?
Znasz to? – stresujące obowiązki, niebieskie światło emitowane z każdego ekranu, wypijana hektolitrami kofeina – po prostu życie współczesnego, zabieganego człowieka. I do tego skrzypiące łóżko, które odzywa się za każdym razem, gdy się na nim poruszasz, stajesz się kłębkiem nerwów. Może na początku te piski nie zwracały aż takiej uwagi, ale dotarło do Ciebie, że mocniejsze atrakcje dźwiękowe mają też… Twoi sąsiedzi. W końcu od jakiegoś czasu dziwnie na Ciebie patrzą gdy kłaniasz się im tuż po namiętnej nocy.
Niestety lepiej nie będzie. Z czasem skrzypiące łóżko hałasuje tak, że nie możesz nawet sięgnąć do światła na stoliku nocnym, nie słysząc przerażającego dźwięku.
Łóżko tylko do dwóch czynności
Ustalmy jedno, Twoje łóżko powinno być spokojną, wygodną przystanią – przeznaczoną wyłącznie do dwóch czynności: snu i seksu.
Nie pozwól używać łóżka do innych codziennych czynności, bo zużyje się szybciej. Poza tym im więcej w sypialni rozpraszaczy, tym trudniej będzie Ci zapaść w dobry sen. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule Jak zapewnić dobry sen? 9 ważnych strategii.
Czy wiesz, że
aby się nie wysypiać wcale nie musisz cierpieć na chroniczną bezsenność? Poza tym już niewielki brak snu wpływa na Twoją wagę, nastrój, zdrowie psychiczne, a nawet geny. Wiesz jak to jest zarwać noc z powodu stresu, złego samopoczucia lub hałaśliwych sąsiadów. Tyle że na to zbyt dużego wpływu nie masz. To na co możesz mieć wpływ to skrzypiące łóżko. A właściwie na to, aby ten problem nie dotyczył Ciebie.
Pamiętaj, Twoje łóżko to Twój intymny azyl, miejsce, w którym nabierasz sił, relaksujesz się. Jeśli ten azyl nie daje Ci wytchnienia, a w dodatku ciągle zdradza intymne szczegóły z Twojego życia, o wypoczynku nie ma mowy. Skrzypiące łóżko może pogrzebać nie tylko Twoje dobre samopoczucie, ale i źle wpłynąć na Twój związek.
Wyobrażam sobie właśnie potakujących rodziców, którzy liczą każdą minutę cennego czasu. Szczególnie, gdy ich dzieci wreszcie zasną, ale skrzypiące ramy lub głośne sprężyny burzą cały nastrój wyczekiwanej chwili.
Ciche łóżko, marzenie każdej pary
Najlepsze łóżko dla pary to łóżko ciche. Aby pomóc Ci w rozwiązaniu problemu skrzypiącego łóżka, pokażę Ci kilka sprawdzonych sposobów na pozbycie się skrzypienia czy innych hałasów. Z doświadczenia wiem, że zwykle nie jest to zbyt trudne. W większości przypadków, gdy już znajdziesz źródło skrzypienia, możesz rozwiązać problem za pomocą klucza imbusowego, nieśmiertelnego WD-40 lub… starych skarpetek.
I spójrzmy prawdzie w oczy: naprawianie skrzypiącego łóżka jest mniej kłopotliwe niż chwile uniesienia na twardej podłodze (oczywiście, co kto lubi). Jest też tańsze niż kupowanie nowego. Zdecydowanie też mniej wymagające niż rezygnowanie z intymnego sam na sam, gdy Ty i Twój partner czy partnerka jesteście wreszcie sam na sam w domu.
Chcesz naprawić skrzypiące łóżko? Znajdź źródło hałasu
Gdyby to było takie proste! Jak wcześniej pisałem, naprawa zwykle nie jest trudna, jednak ustalenie powodu, dla którego łóżko skrzypi może zająć trochę czasu. Zatem cierpliwości!
Pierwszym krokiem jest zidentyfikowanie, który konkretnie element łóżka wydaje niepożądane dźwięki i najlepiej zrobić to drogą eliminacji.
Możesz załatwić sprawę sposobem na mechanika – rozkładając skrzypiące łóżko na czynniki pierwsze. Oddzielając materac, część skrzyniową i ramę, a następnie składając ponownie w całość dobrze skręcając po uprzednim nasmarowaniu elementów metalowych. Jeśli to nie załatwi sprawy, czekają Cię nieco dłuższe poszukiwania. Bądź jednak dobrej myśli, cierpliwość się opłaca. W końcu to nie zepsuty telewizor, którego i tak nikt w domu nie używa. Ani toster, w którym od dawna nie masz czasu przypiekać chleba.
Zacznij od rzeczy najbardziej oczywistej:
Sprawdź materac
Zsuń materac na podłogę i przetestuj go. Materace zwykle nie skrzypią. Jednak jeśli okaże się, że akurat masz (nie)szczęście posiadania takiego który skrzypi, powodem może być stalowy element w środku. Jeśli choć jedna sprężyna łóżka nie ściska się w sposób, w jaki powinna, to efekt w postaci skrzypiącego łóżka jest murowany. Jeśli rzeczywiście przyczyną okaże się materac, oznacza to, że jego konstrukcja została nieodwracalnie naruszona. Jego dalsze użytkowanie może w niedalekiej przyszłości zaserwować Ci problemy zdrowotne. Dlatego ważne jest, aby natychmiast potwierdzić źródło skrzypienia. Ewentualnie zawsze możesz nie wnikać w szczegóły i kupić nowy materac.
Po drugie:
Sprawdź listwy sprężynujące
To częste źródło skrzypienia łóżka. Problemem może być listwa, która zachodzi na inną listwę albo przy poruszaniu się na łóżku uderza o jego metalową ramę. Aby to sprawdzić, zsuń listwy z ramy i ponownie usiądź lub przeturlaj się po łóżku.
Jeśli nadal Twoje łóżko skrzypi:
Sprawdź ramę
Szczerze mówiąc, gdy klient zaczyna rozmowę ze mną od słów “mam skrzypiące łóżko!”, zwykle stawiam na ramę. Aby sprawdzić, czy i u Ciebie sprawdzi się ta diagnoza, użyj nieco siły. Oprzyj się mocno na ramie łóżka potrząśnij nią mocno. Zrób to po kolei z jednego i drugiego boku, a następnie od wezgłowia i dalej u podnóżka. Zidentyfikowanie ewentualnego skrzypienia w tej części na przykład w postaci luźnych połączeń, nie powinno zająć dużo czasu.
Gratulacje, Twoje skrzypiące łóżko zostało zdekonspirowane! Co teraz?
Jeśli to materac
Gdy okaże się, że skrzypiące łóżko to tak naprawdę zużyty materac, możesz spróbować go odwrócić. Zacznij od odwrócenia go o 180 stopni. Jeśli nie poskutkuje, przewróć na drugą stronę, aby zmienić położenie punktów nacisku. Z doświadczenia jednak wiem, że zwykle niestety nie załatwia to sprawy, a materac traci po prostu swoje funkcje. Sprawdź czy materac jest nadal objęty gwarancją i jeśli tak, wymień na nowy. Jeśli nie, rozważ kupno nowego. Tym razem wybierz taki idealnie dopasowany do Twoich potrzeb.
Jeśli to rama łóżka
Chwyć śrubokręt lub klucz imbusowy i dokręć wszystko, co możesz – wszystkie śruby, nakrętki i zaciski. Dodaj podkładki tam, gdzie śruby są luźne i widzisz, że będzie problem z dokręceniem. Następnie spryskaj wszystkie połączenia WD-40 lub podobnym smarem silikonowym. Jeśli obawiasz się unoszącego nieprzyjemnego zapachu, możesz natrzeć wszystkie połączenia woskiem. Jeśli winowajcą są drewniane listwy na spodzie ramy, możesz owinąć każdą listwę… zużytą skarpetką lub kawałkiem starego T-shirtu. Jakkolwiek dziwnie by to nie brzmiało, działa. Nie wiem jak Ty, ale ja uważam, że gdy w grę wchodzi skrzypiące łóżko, każdy sposób jest dobry. Byle by działał.
A może to sprężynowa podkładka pod materac…
Niektóre łóżka mają specjalną sprężynową podkładkę pod materac, zwykle składającą się z drewnianych sztachetek. By sprawdzić, czy nie przypadkiem ona jest źródłem hałasu, wyciągnij podkładkę. Następnie próbuj uciskać ją miejscowo, zajmując się jedną sztachetką po drugiej. Możesz również włożyć książkę lub mały kawałek drewna między skrzypiącą podkładkę a materac by sprawdzić czy coś skrzypi. Jeśli to jest przyczyna nocnego skrzypienia Twojego łóżka, masz dwa wyjścia – jeśli łóżko jest objęte gwarancją, wymień podkładkę na nową. Jeśli gwarancja już minęła, możesz spróbować wymienić wadliwą listwę, koszt jednej to kwestia kilku lub kilkunastu złotych.
Mam nadzieję, że te rady pomogą Ci w powstrzymaniu łóżka przed zdradzaniem Twoich aktywności. Teraz musisz tylko wymyślić sposób na to, aby dzieci szybko położyły się spać.
Ciekawe rozwiązanie
A jeśli wszystkie powyższe porady działają jedynie na chwilę, skorzystaj ze specjalnego rozwiązania – inspirującej sofy Tantra. Ten mebel inspirowany mądrością tantryczną, został zaprojektowany do spędzania intymnych chwil z partnerem.
Co jest w niej takiego szczególnego?
Na pierwszy rzut oka dostrzeżesz rzucający się w oczy, choć bardzo elegancki design zakrzywionych linii. Już pewnie wyobrażasz sobie jak te miękkie krzywizny doskonale dopasowują się do konturów ciała, a obicie przyjemnie otula skórę. Coś w tym jest.
Mogę zapewnić Cię nie tylko o wspaniałej wygodzie, ale wręcz o podróżach do innego świata satysfakcji intymnych doświadczeń. Tantra może pomóc uwolnić się od rutyny i sprawić, że będziesz cieszyć się relaksującymi i intensywnymi spotkaniami.
Niespodzianki typu skrzypiące łóżko będą tylko funkcjonowały w opowieściach Twoich niczego nieświadomych przyjaciół.
Pozory mylą
Podobnie jak każdą dobrą sofę, Tantrę możesz używać do innych relaksujących czynności takich jak czytanie, słuchanie muzyki lub oglądanie ulubionego programu telewizyjnego.
Nowoczesny kształt sofy uzupełni też ciekawy wystrój Twojej sypialni lub innego pokoju. A najlepsze jest to, że nie musisz go chować przed oczami gości! Bez względu na to w jaki sposób masz zamiar jej używać, ona płynnie wtopi się w Twoje wnętrza. W dzień niepozorny fotel do czytania, relaksu lub przeglądania Internetu, w nocy coś, co pozwoli nadać nowy wymiar Twoim miłosnym doświadczeniom.
A zanim kupisz nowe łóżko
Jeśli u Ciebie łóżko służy nie tylko spania, ale i do przeżywania miłosnych uniesień, przy jego zakupie weź pod uwagę kwestię możliwości tzw. odbicia. Materace z pianki memory (z pamięcią kształtu) czy nawet te dmuchane mogą zdziałać cuda, jeśli chodzi o komfortowy sen. Jednak nawet najlepsze z nich zapewniają znacznie mniejszą sprężystość niż materac sprężynowy.
Materace hybrydowe są pewnym kompromisem
łączą właściwości pochłaniające pianki oraz sprężystość sprężyn. Mają też zwykle znacznie mniejszy stopień odbicia niż tradycyjny materac. Upewnij się więc, że wiesz, czego tak naprawdę Tobie i Twojemu partnerowi czy partnerce potrzeba. Zwróć uwagę na to, że podczas testowania materaca w salonie nie wystarczy położyć się, aby ocenić jego komfort. Nie wystarczy też usiąść na krawędzi i podskoczyć, aby sprawdzić sprężystość.
Poziom hałasu to ważna kwestia jaką warto wziąć pod uwagę przed zakupem łóżka czy materaca. Niestety o tym często dowiadujesz się już po fakcie, gdy okazuje się, że masz na stanie kolejne skrzypiące łóżko… Wybór jest szeroki i nie czarujmy się, tak naprawdę nie masz możliwości prawidłowej oceny łóżka w salonie siadając na nim czy nawet kładąc się.
Podsumowanie
Co możesz zrobić, gdy najważniejszy mebel w Twoim domu wydaje nieproszone dźwięki budząc wszystkich dookoła? Po pierwsze dokonać przeglądu najważniejszych jego części: ramy, listw sprężynujących. Jeśli to nie pomoże, zostaje materac. Być może przyszedł już czas pożegnać wysłużoną część łóżka, by rozpocząć przyjemną podróż w krainę Morfeusza. Jakie masz wyjście, aby znowu nie utopić pieniędzy w niedopasowanym do Ciebie meblu? Co zrobić, by Twoje skrzypiące łóżko nie straszyło sąsiadów po nocach? Skorzystaj z porady konsultanta naszego salonu. Na podstawie Twoich preferencji, trybu życia, wagi, a nawet przeznaczenia łóżka pomoże Ci we właściwym wyborze. Umów się na konsultację, w czasie której wybierzemy coś specjalnie dla Ciebie.